Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świetej Kingi w Żegocinie otrzymała nagrodę oraz celtyfikat - wyróżnienie za promocje Walki z rakiem wśród uczniów, rodziców i w środowisku.
"Systematyczna edukacja zdrowotna w szkole jest uważana za najbardziej opłacalną, długofalową inwestycję w zdrowie społeczeństwa."
H. Nakajima
1 marca 2013 roku w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, z rąk Małopolskiego Kurator a Oświaty - Pana Aleksandra Palczewskiego nagrodę odebrały Panie: Anna Rogala - dyrektor szkoły i Jolanta Sajdak-koordynator projektu. Był to dyplom wyróżnienia.
27 marca 2014 roku również w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację IV edycji konkursu pod hasłem "Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem", którą zorganizowana została we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Łukasza w Tarnowie i Tarnowskim Ośrodkiem Onkologicznym. Nagrodę odebrała Pani Anna Rogala - dyrektor szkoły. Wręczenia nagród i dyplomów wyróżnionym szkołom dokonali zacni goście. Szkoła oprócz certyfikatu otrzymała materiały do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych i lekcjach wychowawczych (filmy, książki, ulotki, plakaty).
11 zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem
Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
- Wystrzegaj się otyłości
- Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
- Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
- Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
- Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
- Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.
- Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
- Kobiety powyżej 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
- Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.