Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

Publiczna  Szkoła Podstawowa  im. Świetej  Kingi  w Żegocinie otrzymała nagrodę oraz  celtyfikat - wyróżnienie  za promocje Walki z rakiem wśród uczniów, rodziców i w środowisku.

"Systematyczna edukacja zdrowotna w szkole jest uważana za najbardziej opłacalną, długofalową inwestycję w zdrowie społeczeństwa."
                          H. Nakajima

   1 marca 2013 roku w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, z rąk Małopolskiego Kurator a Oświaty - Pana Aleksandra Palczewskiego  nagrodę odebrały Panie: Anna Rogala - dyrektor szkoły i Jolanta Sajdak-koordynator projektu. Był to dyplom wyróżnienia.

    27 marca 2014 roku  również w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację IV edycji konkursu pod hasłem "Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem", którą zorganizowana została we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Łukasza w Tarnowie i Tarnowskim Ośrodkiem Onkologicznym. Nagrodę odebrała Pani Anna Rogala - dyrektor  szkoły. Wręczenia nagród i dyplomów wyróżnionym szkołom dokonali zacni goście. Szkoła oprócz certyfikatu otrzymała materiały do wykorzystania na zajęciach lekcyjnych i lekcjach wychowawczych (filmy, książki, ulotki, plakaty).

11 zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

 1. Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
 2. Wystrzegaj się otyłości
 3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
 4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
 5. Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
 7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
 8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.
 9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
 10.  Kobiety powyżej 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
 11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.

Copyright © 2024 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.