Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Uczniowie, którzy każdego dnia spożywają śniadanie lepiej radzą sobie w szkole i chętniej uczestniczą w zajęciach sportowych.  Ponadto są w mniejszym stopniu narażeni na nadwagę i otyłość oraz inne choroby. Jeśli Twoje dziecko niechętnie zjada śniadanie, zadbaj o to, by ten posiłek stał się dla niego atrakcyjny.

Wszystkie nawyki żywieniowe kształtują rodzice. 

Warzywa i owoce powinny zajmować w diecie dziecka takie samo ważne miejsce, jak mięso i ,,zdrowe’’ pieczywo. Zamiast słodyczy zawierających puste kalorie warto częstować dziecko np. suszonymi owocami, orzechami czy rodzynkami.    

Naucz dziecko jeść kolorowo! Różnorodna dieta jest zdrowa- zawiera więcej witamin oraz mikroelementów. Pamiętaj o ruchu i aktywnym spędzaniu czasu z dzieckiem.                                

Przygotuj swojemu dziecku do szkoły zdrowe drugie śniadanie i buteleczkę niegazownej wody.

1.Znaczenie dbania o zdrowie zębów

Zdrowe zęby są niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej oraz zdrowia całego organizmu. Ich obecność umożliwia swobodne spożywanie pokarmów oraz prawidłową wymowę. Dzieci i nastolatki, które mają zdrowe zęby, chętniej się uśmiechają i czują się pewniej w kontaktach z rówieśnikami. Dbanie o zdrowie zębów chroni przed dolegliwościami bólowymi, szerzeniem się stanu zapalnego w organizmie, a także przed utratą zębów. Umiejętność dbania o zdrowie zębów powinna być rozwijana od najmłodszych lat w domu, żłobku, przedszkolu i szkole w ramach edukacji zdrowotnej oraz programów profilaktyki próchnicy zębów.

2. Próchnica zębów – zagrożenie dla zdrowia zębów i nie tylko.

 Choroba próchnicowa zębów jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób. W Polsce w 2019 r. wolnych od próchnicy było tylko 18,8% 7-latków i 21,6% 12-latków. Choroba ta dotyka niemal wszystkich dorosłych. Próchnica zębów to proces prowadzący do rozpadu twardych tkanek zęba i w konsekwencji do powstania ubytku. Powstaje ona na skutek działania kwasów, które produkowane są przez bakterie (paciorkowce) obecne w jamie ustnej w wyniku metabolizmu cukrów dostarczanych w pożywieniu. Próchnica atakuje zarówno zęby mleczne, jak i stałe, i bardzo szybko postępuje, zwłaszcza u dzieci. Dzieje się tak, ponieważ zęby u dzieci i młodzieży są mniej odporne na kwasy produkowane przez bakterie. Szkliwo zęba mlecznego i zęba stałego świeżo wyrzniętego zawiera mniej minerałów niż szkliwo zębów u osoby dorosłej. W ciągu kilku lat szkliwo dojrzewa, stając się bardziej twarde i bardziej odporne na kwasy. Choroba próchnicowa może też być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych, chorób serca, nerek czy mózgu, może także spowodować uogólnioną bakteriemię organizmu, zwaną sepsą.

Film  kodeks zdrowego życia do pobrania tutaj-->

Czytaj więcej: Rady jak dbać o zęby dzieci

     23 lutego ma miejsce Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jest to okazja do zastanowienia, czym jest depresja. Im większa będzie nasza świadomość, tym większa szansa że będziemy czujni i w porę zareagujemy.
     Na depresję cierpi coraz więcej dzieci i młodzieży. Dlatego ważne jest by w porę zareagować. Jeśli zaobserwujecie Państwo, że z Waszym dzieckiem dzieje się coś złego (pomoże Wam w tym grafika w załączniku), zwróćcie się o pomoc do specjalistów. Dbajcie o zdrowie psychiczne Waszych dzieci-często z nimi rozmawiajcie, wspierajcie, zachęcajcie do odpoczywania od ekranu komputera czy telefonu.
 

Copyright © 2022 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.