Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

Dyrekcja
mgr Anna Rogala - edukacja wczesnoszkolna

Sekretarz szkoły - Urszula Adamska, Magdalena Rynkar

Nauczyciele:  

Język polski
mgr Bożena Banaś
mgr Karolina Oliwa-Jurczyk

Matematyka
mgr Marta Piech
mgr Zofia Rogala

Język angielski
mgr Marlena Surma -Bursztyn
mgr Paulina Odroniec

Język niemiecki
mgr Dorota Kłósek

Historia
mgr Bogdan Bielak
mgr  Karolina Oliwa - Jurczyk

WOS
mgr Anna Kądziela

Przyroda
mgr Małgorzata Sumara

Geografia, Fizyka
mgr Renata Król-Nowak

Biologia
 
mgr Aneta Szewczyk

Chemia
mgr  Karolina Tulak - Goc

Informatyka
mgr Andrzej Pławecki zastępstwo za mgr Dariusz Badyla (urlop bezpłatny)

Wychowanie Fizyczne
Wiesław Wolak

Muzyka, Plastyka, Biblioteka
mgr Anna Maurer-Pasionek

Technika
mgr  Marcelina  Rębilas

Religia
ks. Robert Osak
s. mgr Barbara Białas

Język polski i WDŻ
mgr Barbara Balicka - Burkowicz

Edukacja wczesnoszkolna 
mgr Anna Rogala
mgr Barbara Czech
mgr Małgorzata Sumara
mgr Renata Zelek
mgr Kinga Banat
mgr Małgorzata Świątko

Pedagog szkolny, pedagog specjalny
mgr Ewelina Mrugała

V-ce dyrektor, wychowawca świetlicy
mgr Dorota Cempura  

Logopeda
mgr  Marzena  Hojda

Doradztwo zawodowe
mgr Wioletta Filipek

Edukacja dla bezpieczeństwa
mgr Marek Kaszuba

Świetlica
mgr Ewelina Mrugała
mgr Marta  Piech
mgr Wioletta  Filipek

Psycholog szkolny
mgr Mieczysław Jaskułowski

Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Żegocinie
Żegocina 50
32-731 Żegocina

tel. 014 613 20 28

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pspzegocina.pl

W sprawach z zakresu ochrony danych osobowych mogą Państwo kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych: Michał Skowron, tel.: 12 265-50-80, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 pspzegocina.pl żegocina szkoła żegocina spzegocina.pl żegocina szkoła żegocina spzegocina.pl żegocina szkoła żegocina spzegocina.pl żegocina szkoła żegocina spzegocina.pl żegocina szkoła żegocina spzegocina.pl żegocina szkoła żegocina pspzegocina.pl pspzegocina.pl motoring.pl  animekbrzesko.pl watahawyprawy.pl

Życiorys  św. Kingi

Kinga czyli Kunegunda urodziła się 5 marca 1234 roku w Esztergom jako córka króla węgierskiego Beli IV i Marii z rodu Laskarisów. Rodzice jej dali życie dziesięciorgu dzieciom. Kinga, po pięciu latach wychowywania w duchu zasad chrześcijańskich na dworze swego ojca, została zaręczona z księciem sandomierskim Bolesławem, synem Leszka Białego, w miejscowości Wojnicz, a następnie powierzona matce Bolesława, Grzymisławie, która zabrała ją na dwór sandomierski.
W roku 1241 z powodu najazdu tatarskiego Kinga została zmuszona do ucieczki wraz z Grzymisławą i Bolesławem, doświadczając wielu uciążliwości tułaczego życia. Gdy w roku 1243 sprzymierzeńcy Bolesława ofiarowali mu tron w Krakowie, powróciła wraz z Bolesławem i Grzymisławą do Małopolski i wraz z nimi zamieszkała w Nowym Korczynie. Pociągnięta ideałami św. Franciszka z Asyżu i św. Klary, Kinga wstąpiła w szeregi III zakonu św. Franciszka i za zgodą Bolesława postanowiła zachować dziewictwo w małżeństwie.
Bóg obdarzył ją nowymi darami, dzięki którym Kinga zajaśniała macierzyństwem duchowym wobec społeczeństwa polskiego. Przekonana, że powinna wspierać męża w sprawowaniu władzy, przeznaczyła cały swój posag na odbudowę zniszczonego kraju. W zamian za to otrzymała na własność ziemię sądecką. Odtąd poświęciła się opiece nad chorymi, dziełu niesienia pomocy potrzebującym, szerzeniu sprawiedliwości społecznej i umacnianiu życia sakramentalnego w rodzinach.
Wielokrotnie zabiegała o zgodę między powaśnionymi książętami i o przywrócenie pokoju. Po śmierci Bolesława opuściła Kraków i zamieszkała w Sączu, gdzie oddała się sprawom całego regionu, zakładała nowe osady, organizowała parafie, budowała kościoły i zaopatrywała je w potrzebne sprzęty.
Szczególną jednak troską otoczyła budowę świątyni i klasztoru przeznaczonego dla wspólnoty klarysek w Sączu, dokąd siostry klaryski przybyły ze Skały koło Krakowa w roku 1281. Tenże klasztor z woli Kingi otrzymał całe dziedzictwo swej założycielki. W roku 1288 Kinga wstąpiła do nowicjatu a w rok później złożyła profesję zakonną według reguły świętej Klary. Zachowując przykładnie śluby zakonne, pokornie usługiwała wszystkim współsiostrom. Dotknięta ciężką chorobą i przykuta do łóżka, przez wiele miesięcy znosiła cierpienia w duchu całkowitego podporządkowania się woli Bożej. Zmarła 24 lipca 1292 roku. W przekonaniu o jej świętości pochowano ją w kaplicy ufundowanego przez nią klasztoru.
Kinga przez całe swe życie ceniła dzieła sztuki, popierała rozwój muzyki i śpiewu, kochała mowę polską, była wrażliwa na piękno przyrody. Stała się wielką orędowniczką kultury polskiej. Zawsze była rozmiłowana w modlitwie i pięknie liturgii. Dlatego spontaniczny kult, którym otaczano Kingę od momentu jej śmierci, zatwierdził papież Aleksander VIII w dniu 11 czerwca 1690 r. Wkrótce po beatyfikacji podjęto myśl o przeprowadzeniu procesu kanonizacyjnego, ale  kanonizacji  dokonał dopiero Papież  Polak  Błogosławiony Jan Paweł II 16 czerwca 1999r. w Starym Sączu.

 

Wokół osoby Świętej Kingi powstało wiele legend.

Kiedy uciekała przed Tatarami, pokrwawiła sobie nogi. Tam, gdzie padły krople jej krwi, wyrosły czerwone goździki. W czasie tej ucieczki zmęczona oparła nogę na kamieniu i odbił się na nim ślad jej stopy. Kiedy dręczyło ją pragnienie, powstało źródełko z ożywczą wodą, a kiedy Tatarzy byli już blisko uciekających, Kinga rzuciła za siebie niebieską wstążkę i natychmiast utworzyła się z niej rzeka Dunajec, która uratowała uciekającym życie. W czasie tej samej ucieczki Kinga zobaczyła rolnika siejącego zboże. Pobłogosławiła pole i zboże w jednej chwili wyrosło pięknym łanem. Kiedy nadjechali Tatarzy i zapytali, czy nie widział uciekającej księżnej, odparł, że owszem widział, kiedy siał zboże.

Święta  Kinga  to  postać charyzmatyczna. Przyjechała do Polski jako  mała  dziewczynka mając zaledwie 9 lat, a jako 12-letnia  dziewczyna  podjęła  się obowiązków  żony i księżnej. Odznaczała  się mocnym  charakterem, stanowczością, konsekwencją i odwagą. Znane  są  jej tytuły: „Obrończyni  Wiary”, „Matka  Narodu  Polskiego”, „Patronka Górników”, „Patronka Rodzin”, „Patronka Samorządowców”. Była człowiekiem o silnej  osobowości, religijności, miłości do Boga, zdolności do poświeceń, mądrości, skromności, pracowitości, obowiązkowości, pogody  ducha. Była  szczodra, bezinteresowna, oddana  potrzebującym, troskliwa o poddanych  i  losy  Ojczyzny. Taka  postawa naszej  patronki  będzie mobilizować  nas  do nauki i działania. Choć od życia Świętej  Kingi minęło już ponad 720 lat to uważamy, że jej przykład jest nadal  bardzo cenny dla  dzieci i młodzieży XXI wieku. Obecnie  obserwujemy negowanie  autorytetów, relatywizację norm i wartości , nadmierne przywiązanie do rzeczy materialnych. Poprzez Świętą Kingę, chcemy, aby dzieci dostrzegły inny  model życia.

Piosenka - Święta  Kinga

1.Kiedy ufności w sercu brakuje,
i kiedy smutek wokół panuje,
Gdy swoje życie zmienić chcesz,
ze świętej Kingi przykład bierz.

Ref.
Kinga swą radością rozpraszała chmury,
wiarę miała taką, co przenosi góry, 
odnalazła skarby cennej soli, 
bo ufała zawsze Bożej woli.

2.Każde ziarenko soli w solniczce
i każdy kamień w pięknej Wieliczce,
i morskiej wody słony smak 
o świętej Kindze mówią tak:


3.A święta Kinga spogląda z nieba,
i wie dokładnie, czego nam trzeba,
bo na kłopoty, troski i ból
wiara potrzebna jest jak sól.

Źródło:

Foto 1 www.gron.com
Foto 2 swkinga.pl
Foto 3www.powiat.bochnia.pl
Foto 4 www.bochnianin.pl

 

HISTORIA  SZKOŁY

Początek Szkoły Podstawowej w Żegocinie nie jest dokładnie znany. W kronice szkoły zanotowano, że 25 maja 1875 r. została zorganizowana szkoła, a w październiku tegoż roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Szkoły, wówczas mieszczącej się na wikarówce miejscowej parafii. W 1889 r. gmina kupiła dom poczty konnej z ogrodem po Karolinie Rudnickiej od Antoniego Bilskiego i tam odbywały się zajęcia. W 1929 r. postanowiono wybudować siedmioklasową szkołę. 14.10.1929 r. wmurowano akt erekcyjny, w dniu 1.09.1930r. uzyskano akt nadania szkoły siedmioklasowej oraz w tym samym roku poświęcono budynek (22.12.1930 r.). We wrześniu 1931r. oddano cztery sale do użytku szkolnego.  W latach 1973/74 powstała Zbiorcza Szkoła Gminna, do której uczęszczały dzieci z Żegociny, Bełdna, Bytomska, Łąkty Górnej, Łąkty Dolnej i Kamionnej, która przetrwała do końca lat osiemdziesiątych minionego stulecia. Dnia 9.10.1983 r. szkoła otrzymała sztandar.  Po reformie  szkolnictwa  zniesiono  Zbiorcze  Szkoły Gminne i szkoła  znów  stała  się  szkołą podstawową  z  filią  w  Bełdnie.  W  2000 roku  z  powodu niżu  demograficznego  filię  zamknięto i wszystkie dzieci  są  dowożone  do  Żegociny.
    W roku szkolnym 2011/2012  szkoła  otrzymała od  Ministerstwa  Edukacji Narodowej  miano „Szkoły  Odkrywców  Talentów” i rzeczywiście  szczyci  się  wieloma  uczniowskimi  talentami.  Uczniowie  odnoszą  sukcesy w  międzynarodowych, ogólnokrajowych, regionalnych i wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Dwukrotnie  uczniowie  zdobyli w ostatnich 2 latach  wicemistrzostwo  Polski w halowej piłce nożnej. W  budynku szkoły uczy  się w bieżącym roku szkolnym 137 uczniów  szkoły  podstawowej.  W placówce pracuje  17  nauczycieli i 10 pracowników  obsługi.  Szkoła posiada stołówkę szkolną oraz świetlicę.  Ważnym wydarzeniem w życiu  szkoły był dzień 30 października 2013r. kiedy to Rada  Gminy  w  Żegocinie podjęła  uchwałę  o  zmianie  patrona  szkoły. Szkoła  posiada Izbę  Pamięci pełną  pamiątek z II wojny  światowej. Po akademii z okazji  Rocznicy  Odzyskania  Niepodległości  przez  Polskę 11 listopada – dołączył do niej  dotychczasowy  sztandar  szkoły  pożegnany  przez uczniów i nauczycieli. Od  21 listopada 2013r. szkoła  nosi imię  Świętej  Kingi. Swoje  święto  obchodzi 16 czerwca – w dzień  kanonizacji świętej przez  papieża  Jana  Pawła II w  Starym  Sączu.

HYMN  SZKOŁY- Jak przed wiekami

/tekst: Siostra M. Teresa Izworska muzyka: Ks. Kazimierz Pasionek/

1.Jak przed wiekami, spójrz Kingo Święta,
na polską ziemię, na klasztor swój.
Niech nas umacnia Twoja zachęta,
przy swoim ludzie na straży stój.

2.Bądź Przewodniczką naszej młodości,
wypraszaj mądrość dojrzałych lat;
byśmy na wierze, prawdzie, miłości,
mogli budować piękniejszy świat.

Opis sztandaru Publicznej  Szkoły  Podstawowej  im. Św. Kingi w  Żegocinie

Sztandar naszej szkoły ma kształt kwadratu o boku 100 cm. Jest wyhaftowany ręcznie. (Kliknij na zdjęcie aby zobaczyć sztandar)

   Awers sztandaru wykonany jest z tkaniny w kolorze czerwonym. Na tym tle centralnie umieszczony jest emblemat orła w koronie- godła naszego państwa. Dziób i szpony orła mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenia do najwyższego lotu, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których, pod kierunkiem nauczycieli, zmierzają nasi uczniowie. Biały orzeł przypomina nam wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Pod  orłem widnieją słowa: Wiara, nauka miłość, wyhaftowane srebrną nicią, mają one przypominać  wartości jakimi kierowała się nasza patronka i którym  mamy być wierni.

     Rewers sztandaru jest w kolorze szafirowym. W centralnej jego części znajduje się postać           świętej  Kingi w  czerwonym płaszczu królewskim. W górnej części umieszczona została półkoliście nazwa szkoły:  Publiczna Szkoła Podstawowa, u dołu pod postacią  Świętej  Kingi widnieje napis: imienia  Świętej Kingi w Żegocinie.

 Postawa  patronki ma być dla wszystkich uczniów naszej szkoły wzorem i przykładem do naśladowania w codziennej pracy uczniowskiej.
Sztandar to symbol historii i tradycji szkoły. Jest znakiem łączącym tych, którzy opuszczają jej progi, obecnych i przyszłych jej uczniów.

 

Realizacji przez szkołę projektu „Zmiana Imienia Szkoły”/Bożena  Banaś/

Kilka  lat  temu  społeczność  szkoły  postanowiła przygotować  się  do  zmiany  patrona, ponieważ  dotychczasowy był  za  trudny  do  zrozumienia  dla  dzieci  wieku 6 – 13 lat. Wychowawcy przeprowadzali lekcje wychowawcze na temat: W poszukiwaniu autorytetu: Kto może być patronem szkoły? Zespół koordynujący  prowadził kampanię reklamującą akcje wybierania kandydatów na patrona szkoły. Na godzinach wychowawczych odbywały się dyskusje, prezentacje kandydatów na patrona szkoły. Uczniowie każdej klasy typowali kandydatów. Do  maja  2012 roku  uczniowie  szkoły  poznawali sylwetki  kandydatów,  po czym  przeprowadzono głosowanie.

Informacje  o realizacji przez szkołę projektu „Zmiana Imienia Szkoły” były  umieszczone  na  gazetkach  szkolnych. Na  zebraniu Rady Rodziców odbywały się dyskusje nad wyborem imienia dla szkoły i zebrane zostały najciekawsze propozycje z uzasadnieniem.  Następnie drogą głosowania po 20. maja 2013r. wybrany został jeden kandydat – Święta Kinga.  Uczestniczyli w wyborach  uczniowie, nauczyciele, pracownicy i  rodzice.          
Komisja skrutacyjna przeliczyła  głosy i sporządziła protokół z wyborów, wskazując jednego kandydata, który uzyskał przewagę większością głosów – Świętą Kingę, a  wyniki umieściła  na tablicy ogłoszeń oraz przekazała dyrektorowi  szkoły.
Poznając postać  Świętej  Kingi  uczniowie  poznawali  życiorys patronki, czytali  książki na jej  temat, odwiedzali  miejsca  związane  z  jej  życiem: Wojnicz, Sandomierz, Nowy Korczyn, Bochnię, Wieliczkę i Stary Sącz wraz z Pieninami, oglądali  filmy  o jej życiu.  Uczestniczyli  w  akcjach  pomocy powodzianom, dzieciom z Ukrainy, dzieciom chorym z terenu gminy i nie  tylko poprzez  zbiórki  zakrętek i drobnych kwot  pieniędzy. Przygotowując  się do  tego  święta  wykonali  szereg  prac  plastycznych, różnymi technikami, pisali wiersze, brali udział  w  konkursie  wiedzy  o  Kindze. Im bardziej  poznawali  patronkę, tym mocniej  ją  pokochali. Mówią o Niej – „ Nasza Kinga”.

W  czerwcu 2013r.  na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego podjęto decyzję o zmianie imienia szkoły i nadaniu imienia Świętej  Kingi  dla Publicznej  Szkoły  Podstawowej  w  Żegocinie. Wniosek uzasadniono słowami:
"Święta  Kinga  to  postać charyzmatyczna. Przyjechała do Polski jako  mała  dziewczynka mając zaledwie 9 lat, a jako 12-letnia  dziewczyna  podjęła  się obowiązków  żony i księżnej. Odznaczała  się mocnym  charakterem, stanowczością, konsekwencją i odwagą. Znane  są  jej tytuły: „Obrończyni  Wiary”, „Matka  Narodu  Polskiego”, „Patronka Górników”, „Patronka Rodzin”, „Patronka Samorządowców”. Była człowiekiem o silnej  osobowości, religijności, miłości do Boga, zdolności do poświeceń, mądrości, skromności, pracowitości, obowiązkowości, pogody  ducha. Była  szczodra, bezinteresowna, oddana  potrzebującym, troskliwa o poddanych  i  losy  Ojczyzny. Taka  postawa naszej  patronki  będzie mobilizować  nas  do nauki i działania".

Szkoła realizując projekt  nawiązała  współpracę z  Kopalniami  Soli  w Bochni,  w Wieliczce,  z  klasztorem  Klarysek w Starym  Sączu oraz  z Publiczną  Szkołą Podstawową im. Świętej  Kingi w Łąkcie  Dolnej – Gmina Trzciana.  Pragniemy  obchodzić  święto  szkoły – 16 czerwca – w dzień kanonizacji naszej patronki.

Choć od życia Świętej  Kingi minęło już ponad 720 lat to uważamy, że jej przykład jest nadal  bardzo cenny dla  dzieci i młodzieży XXI wieku. Obecnie  obserwujemy negowanie  autorytetów, relatywizację norm i wartości, nadmierne przywiązanie do rzeczy materialnych. Poprzez Świętą Kingę, chcemy, aby dzieci dostrzegły inny  model życia.

Od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian składa z dwóch części. Obie części są przeprowadzane w formie pisemnej.

Część 1. zawiera zadania z języka polskiego i matematyki.
Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 80 minut.
W niektórych zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź. W innych – samodzielnie ją sformułować, np. napisać wypracowanie albo zapisać rozwiązanie zadania z matematyki.

Część 2. zawiera zadania z języka obcego. Jest to język, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 45 minut. We wszystkich zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź. Do obu części sprawdzianu szóstoklasista przystępuje tego samego dnia. Pomiędzy częścią 1. a częścią 2. jest krótka przerwa na odpoczynek.  
 Więcej informacji o sprawdzianie tutaj

Strona 

Od roku szkolnego 2014/2015 sprawdzian składa z dwóch części. Obie części są przeprowadzane w formie pisemnej.

Część 1. zawiera zadania z języka polskiego i matematyki. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 80 minut. W niektórych zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź. W innych – samodzielnie ją sformułować, np. napisać wypracowanie albo zapisać rozwiązanie zadania z matematyki.

Część 2. zawiera zadania z języka obcego. Jest to język, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 45 minut. We wszystkich zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź.

Do obu części sprawdzianu szóstoklasista przystępuje tego samego dnia. Pomiędzy częścią 1. a częścią 2. jest krótka przerwa na odpoczynek.  

Więcej informacji o sprawdzianie tutaj

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna o sprawdzianie www.oke.krakow.pl

1. Celem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

2. Program jestw szkołach podstawowych w klasach V-VII.

3. W ramach programu szkoła może organizować zajęcia pozalekcyjne ogólnie rozwijające uczniów: wykraczające poza podstawę programową i programy nauczania. Zajęcia mają rozwijać zainteresowania uczniów, w szczególności te dotyczące zasad prawidłowego odżywiania i potrzeby codziennej aktywności fizycznej.

4. Projekty realizowane przez zainteresowane szkoły powinny służyć promocji aktywności fizycznej oraz prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się młodzieży.

5. Projekty powinny być interdyscyplinarne, traktujące problem zdrowego trybu życia całościowo, odnoszące się zarówno do zdobywania konkretnych umiejętności, jak też do kształtowania postaw i zwiększania zainteresowania problematyką prozdrowotną. 
Projekty powinny łączyć aktywność uczniów, spełnienie ich oczekiwań, zaangażowanie otoczenia szkoły i społeczności lokalnej z wykorzystaniem najnowszej dostępnej wiedzy we wskazanym zakresie. Projekty muszą się zakończyć prezentacją uzyskanych rezultatów.

6. Przedmiotem projektów realizowanych w ramach programu "Trzymaj Formę!" nie mogą być zagadnienia związane z handlem i promocją produktów żywnościowych.

7. Żadne nazwy i znaki handlowe produktów żywnościowych lub firm produkujących żywność nie mogą być komunikowane i używane w ramach realizacji programu.

8. Projekty nie mogą być oparte na zakazach i dyskryminować żadnej z grup produktów żywnościowych.

9. Projekty powinien składać się z czterech etapów – przygotowania, planowania, realizacji i prezentacji. Uczniowie muszą być aktywni we wszystkich etapach. Podczas przygotowania uczniowie wspólnie z nauczycielem opracowują tematy i cele projektu, później planują pracę, opracowują harmonogram i kryteria wykonania i przedstawiają rezultaty.

10. Po zakończeniu realizacji każdej edycji programu, szkolni koordynatorzy przygotują sprawozdanie opisujące wykonanie programu i prześlą je do właściwych terenowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Na poziomie krajowym organizatorzy programu dokonają podsumowania i oceny realizacji programu, która będzie podstawą propozycji zmian kolejnej edycji programu.

Tutaj  znajdą się informacje od Rady Rodziców

 

 

 

 

Copyright © 2025 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.