Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

Dnia 25 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Uchwalenia Konstytucji   3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza.

W części zasadniczej pani dyrektor Anna Rogala przybliżyła okoliczności uchwalenia tej ważnej dla Polski ustawy. Uczczono też minutą ciszy zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka. W programie artystycznym uczniowie z klas IV- VI  wyjaśnili, dlaczego uchwalenie konstytucji to tak ważny dzień dla Polski.
   Na część  artystyczną złożyła się recytacja wierszy  patriotycznych , spektakl przybliżający tamte wydarzenia wraz ze  wzruszającym podkładem muzycznym.Uroczystość została uświetniona także przez chór szkolny, który pięknie przygotował okolicznościowe pieśni. Całość dopełniła piękna dekoracja. Była to  wyjątkowa lekcja patriotyzmu. Wszyscy słuchali z wielkim zainteresowaniem i skupieniem.  Dziękujemy uczniom za ujawnienie swoich talentów, a nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie uroczystości za zaangażowanie  i wysoki poziom akademii.

 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.

życzy
Dyrektor, Grono Pedagogiczne
i Uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Świętej  Kingi w Żegocinie

Wielkanoc ‘2025

W kwietniu 2025 r. przypada 85 rocznica Zbrodni Katyńskiej – zbrodni posiadającej znamiona ludobójstwa dokonanej przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich na co najmniej 21 768 obywatelach Polski. Osiemdziesiąt dwa lata temu funkcjonariusze NKWD w Charkowie, Kalininie, Katyniu, Kijowie i Mińsku strzałem w tył głowy zamordowali jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W kwietniu też przypada 15 rocznica Katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, do której doszło w sobotę, 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41.  Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Aby uczcić te dwie ważne rocznice młodzież z klas 8 ab naszej szkoły pod kierunkiem Pań; Zofii Rogala, Marty Piech,  Renaty Król – Nowak i pani Anny Maurer – Pasionek  przygotowała przejmująca akademię, pełna faktów historycznych, wierszy i pieśni. Wykorzystano też fragment filmu „ Katyń”. Wszyscy zebrani uczniowie klas 4-8 w skupieniu i ciszy uczestniczyli w tym przejmującym wydarzeniu.

   W ramach szkolnego projektu edukacyjnego pod hasłem„Pierwsza pomoc”, który jest realizowany od 2019r., i programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” Fundacja WOŚP, w naszej szkole ponownie odbyły się zajęcia dla uczniów klas 1-3, które przeprowadziła Pani Kinga Banat- nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Lekcje miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Były to doskonałe zajęcia na których dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Zajęcia obejmowały następujące zagadnienia: bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego, sprawdzanie przytomności, wzywanie pomocy, ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, resuscytacja krążeniowo- oddechowa, tamowanie krwotoków, pomoc osobom przy zadławieniu, omdleniu, zasłabnięciu, skaleczeniu i stłuczeniu. Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne, które  nasza szkoła otrzymała od Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, tekturowe telefony komórkowe,  filmy instruktażowe. W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Im więcej uczniów znających zasady udzielania pierwszej pomocy, tym możemy się czuć bezpieczniej. Na zakończenie szkolenia Pani Agata Bulanda- pielęgniarka szkolna, przekazała dzieciom ważne informacje dotyczące skaleczeń, oparzeń słonecznych, a także ochrony przed kleszczami i ukąszeniami owadów.

   Bardzo fajnym sposobem na utrwalanie z dziećmi wiedzy z zakresu udzielenia pierwszej pomocy było odgrywanie różnych tematycznych scenek. Była to doskonała lekcja- połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Zapraszam do oglądnięcia galerii zdjęć i filmiku.

    W czwartek 27 marca w godzinach popołudniowych uczniowie klasy  IIIa i IIIb wraz z opiekunami wybrali się do kopalni soli w Bochni aby spędzić tam noc. Celem wycieczki było poznanie kopalni, spędzenie czasu w niecodziennym otoczeniu, skorzystanie ze zdrowego mikroklimatu, a także integracja grupy szkolnej. 
     Wspaniałą przygodę w kopalni rozpoczęliśmy od zjechania w dół szybem górniczym Campi. Zjazd windą na głębokość 212 zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która  Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni w grupach wraz z panią przewodnik i panem przewodnikiem, którzy w bardzo ciekawy sposób przybliżali uczniom historię i dzieje kopalni. Niezwykłym doświadczeniem była ekspozycja multimedialna, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, która rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. W kaplicy św. Kingi uczniowie usłyszeli słynną legendę o niezwykłym wianie węgierskiej królewny i jej pierścieniu.
   Po zwiedzeniu kopalni był czas na kolację, gry sportowe oraz dyskotekę. O godzinie 24.00 zapanowała cisza nocna, która trwała do godziny 6.30 rano. Po śniadaniu, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień wyjechaliśmy windą na powierzchnię i autobusem wróciliśmy do szkoły w Żegocinie.

Szkoła to nie tylko nauka, ale i wspólny wypoczynek. Klasa 3a wraz z opiekunami gościła 26 marca w kinie „Za Rogiem” na filmie „Piotruś Królik”. Wizyta była nagrodą za pracę przy organizacji klasowego słodkiego czwartku. Dzieci same zdecydowały o odwiedzinach żegocińskiego kina oraz o tytule filmu.  Bawiły się znakomicie. Nie zabrakło też w czasie seansu popcornu.

    W tym roku szkolnym, Konkurs Pięknego Czytania odbył się w dwóch terminach i grupach wiekowych. 18 marca uczestniczyli w nim uczniowie kl. IV – VIII. Byli to: Igor Jurczyk z kl. IV a, Jakub Dudziak, Filip Jędrzejek, Amelia Śmiłek, Bartosz Odroniec, Natalia Wrona z kl. V; Julia Rosiek, Zuzanna Winnicka, Natalia Zelek, Emilia Mroczek, Joanna Zbyrowska  z kl. VI a, Magdalena Stach z kl. VI b; Bartosz Juszczyk z kl. VII; Emilia Kępa, Zuzanna Lipnicka, Klara Grygierczyk z kl. VIII b.

    20 marca grupę uczniów kl. I - III reprezentowali uczniowie: Paweł Szabla, Marcel Surma, Mikołaj Surma, Szymon Łyszczarz, Wiktor Juszczyk z kl. I a; z kl. I b: Julia Zelek i Anna Kowal; z kl. II: Helena Siekacz, Łucja Jachymczak; z kl. III a: Dominik Odroniec, Martyna Wolak, Karina Kępa oraz z kl. III b: Dawid Dziedzic, Emilia Kaczmarczyk, Bartłomiej Kukla, Norbert Pączek.

    Zadaniem uczniów było przeczytanie z odpowiednią dykcją i intonacją fragmentu tekstu pisanego prozą, który zawierał opis narratora oraz dialog przynajmniej dwóch osób i nie mógł przekraczać więcej niż 3 minuty.

    Komisja w składzie Panie: Bożena Banaś i Anna Maurer – Pasionek przyznała następujące miejsca:

W kategorii kl. I – III:
Karina Kępa z kl. III a oraz Łucja Jachymczak z kl. II – I miejsce
Paweł Szabla z kl. I a oraz Szymon Łyszczarz z kl. I a  - II miejsce
Anna Kowal z kl. I b oraz Dawid Dziedzic z kl. III b – III miejsce

W kategorii kl. IV – VIII
I miejsca nie przyznano
Zuzanna Winnicka z kl. VI a oraz Joanna Zbyrowska z kl. VI a 
II miejsce
Natalia Wrona z kl. V  i Natalia Zelek z kl. VI a – III miejsce
   Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki, słodycze, a zwycięscy drobne nagrody.

ROZKŁAD  DOWOZU  I  ODWOZU  UCZNIÓW

„REKOLEKCJE  WIEKOPOSTNE  DLA  DZIECI  I  MŁODZIEŻY”

  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ W ŻEGOCINIE,  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  W  BYTOMSKU I SZKOŁY PODSTAWOWEJ W  ROZDZIELU

w  dniu 11.04.2025r.  na  trasie  Żegocina – Bełdno- Bytomsko – Rozdziele – Żegocina   ROK  SZKOLNY  2024/2025

11.04.2025r. / piątek/

Dowóz do Kościoła Św. Mikołaja w Żegocinie
7.30 – dowóz z Rajbrotu i Bytomska (Zespół Szkół)
7.40 – dowóz z Bełdna (Zespół Szkół)
7.45 - spowiedź
8.00 – Msza św. (Zespół Szkół)
9.00 – dowóz uczniów z Bełdna
9.15 – dowóz uczniów z Rozdziela kl. V-VIII
9.25 – dowóz uczniów z Bytomska kl. V-VIII
9.35 – dowóz uczniów z Bytomska kl. I – IV
9.45 – dowóz uczniów z Rozdziela kl. I - IV

9.15 – spowiedź
10.00 – Msza św.
11.00  - Droga Krzyżowa

11.30– odwóz – uczniowie z Bełdna
11.40 – odwóz uczniowie kl. V- VIII z SP w Rozdzielu
11.50 – odwóz  uczniowie kl. V-VIII z SP w Bytomsku
12.00 – odwóz uczniów kl. I-IV SP  w Bytomsku
12.10- odwóz uczniów klas I – IV z SP w Rozdzielu

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żegocinie (z Żegociny) przychodzą do kościoła:

  • klasy IV – VIII na 9.30
  • klasy I – III na godz. 09.45

                SZKOLNE  REKOLEKCJE

                     WIELKOPOSTNE

                         ŻEGOCINA, 09.04 -11.04.2025

WE WSZYSTKICH SZKOŁACH LEKCJE ODBYWAJĄ SIĘ NORMALNIE!

 UCZNIOWIE WYCHODZĄ NA  KATECHEZY DO WYZNACZONYCH POMIESZCZEŃ.

ŚRODA 09.04.2025

08.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W ROZDZIELU

09.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W BYTOMSKU

10.00 - SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL I – IV ( AULA ),

11.00 –  SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL V –VIII ( AULA),

12.00 – ZESPÓŁ SZKOŁ W ŻEGOCINIE (AULA),

CZWARTEK  10.04.2025

08.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W ROZDZIELU

09.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W BYTOMSKU

10.00 -SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL I – IV ( AULA ),

11.00 –  SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL V –VIII ( AULA),

12.00 – ZESPÓŁ SZKOŁ W ŻEGOCINIE (AULA),

PIĄTEK  11.04.2025 (KOŚCIÓŁ PARAFIALNY) - NIE MA LEKCJI W SZKOŁACH!

7.45 – SPOWIEDŹ – ZESPÓŁ SZKÓŁ

8.00 – MSZA ŚWIĘTA – ZESPÓŁ SZKÓŁ

9.15 – SPOWIEDŹ-  SZKOŁY  PODSTAWOWE (w kolejności przywozu)

10.00 – MSZA ŚWIĘTA

11.00 – DROGA KRZYŻOWA

11.30  ZAKOŃCZENIE  REKOLEKCJI

"Marzanno, Marzanno, ty zimowa Panno
Dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy"

   W piątek 21 marca dzieci z naszej świetlicy szkolnej świętowały nadejście wiosny. Dla każdego dziecka jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie. Dzień rozpoczął się od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci uczniowie  wyruszyli na spacer w okolicy naszej szkoły, gdzie pożegnali zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do szkoły. Cieszymy się, że w taki sposób mogły dzieci w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość. 

  Od jedenastu już lat nasza szkoła organizuje gminny turniej sportowy dla drużyn złożonych z uczniów klas I - III wszystkich szkół gminnych. Turniej zawsze jest organizowany w pierwszy dzień wiosny, lub dzień bliski temu terminowi. Za każdym razem Wiesław Wolak - nauczyciel wychowania fizycznego w tej szkole, wymyśla i przygotowuje różne konkurencje, mające na celu upowszechnienie kultury fizycznej, popularyzację gier i zabaw, umożliwienie poprzez gry i zabawy pełnego zaangażowania się zespołu we współzawodnictwie sportowym.
   Tegoroczny turniej, organizowany pod hasłem "Witaj wiosno na sportowo", odbył się w sali gimnastycznej żegocińskiej szkoły w dniu 21 marca. Zgromadził pięć zespołów (dwa z Łąkty Górnej, po jednej z Bytomska,  Rozdziela i Żegociny), a każdy składał się z 6 zawodników i 2 rezerwowych. Pana Wójta Gminy Wojciecha Wronę oraz młodych zawodników i ich opiekunów powitała najpierw Anna Rogala - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żegocinie. Następnie Pan Wójt dokonał otwarcia imprezy. Potem sędzia główny Wiesław Wolak przeprowadził losowanie kolejności startów i zaczęło się!  Było głośno i emocjonująco. Każda drużyna miała swoich kibiców, którzy dopingowali okrzykami i przygotowali nawet małe transparenty z hasłami. Wyróżniały się transparenty z Łąkty Górnej duże i kolorowe. Od samego początku drużyna żegocińskiej szkoły dominowała. Ich nazwy nie zawsze oddawały zadania, które jak najszybciej i jak najdokładniej musieli wykonać młodzi sportowcy. Autor scenariusza imprezy nazwał je następująco: "Zanieś - przynieś”, "Sadzenie ziemniaków", "Slalom z piłką koszykową”, "Sztafeta z dwoma szarfami”, "Żywy pachołek”, "Skoki zawrotne przez ławeczkę”, "Sztafeta wahadłowa”, "Skoki z miejsca dodawane”, "Tor przeszkód”, "Skoki na skakance”, "Rzuty piłką lekarską” i "Pierścień”. Dominowały biegi, ale zawodnicy musieli też rzucać i skakać oraz robić przewroty. Czynili to z wielkim zaangażowaniem.
   Po trzech godzinach zaciętej rywalizacji drużyny ponownie ustawiły się na zbiórce. Wiesław Wolak ogłaszał wyniki, a Pan Wójt Gminy Żegocina - Wojciech Wrona, wręczał kapitanom wszystkich drużyn puchary, dyplomy, a Pani dyrektora Anna Rogala - upominki – woreczki gimnastyczne i piłki. Specjalne podziękowania otrzymali także opiekunowie drużyn oraz sędziowie. Wójt Wojciech Wrona podziękował organizatorom i uczestnikom turnieju, wyrażając radość z zorganizowania kolejnej edycji turnieju. W tym roku kolejność drużyn ukształtowała się następująco: I miejsce - SP Żegocina I,  II miejsce - SP Rozdziele, III miejsce - SP Łąkta Górna gr. 2,  IV miejsce – SP Bytomsko,  V - SP Łąkta Górna gr. 1. Wszystkim drużynom gratulujemy! Bo w tym sportowym powitaniu wiosny chodzi przede wszystkim o świetną zabawę i zdrowie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2011 roku ogłosiło dzień 21 marca - Dniem Talentów. Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Żegocinie, która należy do Szkół Odkrywców Talentów obchodziła  już po raz trzynasty to święto, tym razem we środę 19 marca 2025 r.
    O godzinie 9.00 po pierwszej  lekcji społeczność szkolna zgromadziła się w szkolnej auli. Cała imprezę prowadziła konferansjerka z Samorządu Uczniowskiego: Emilia Kępa. Samorząd Uczniowski powołał komisję oceniającą występy w składzie: Martyna Tyndel, Zuzanna  Lipnicka, Jakub Maurera i Kanownik  Michał. Sprzętem szkolnym zajęła się Milena Chmielowska.
     Uczniowie indywidualnie lub w grupach prezentowali swoje talenty. Były to prezentacje prac plastycznych, gra na instrumentach, taniec, pokaz gimnastyki, sztuczki magiczne, składanki z papieru, taniec, czytanie na czas. Dzieci i młodzież dzięki prezentacjom mogły pokazać swoje wszechstronne umiejętności. Czas upłynął w miłej atmosferze. Wszyscy bawili się znakomicie. Uczniowie bardzo lubią prezentować swoje talenty. W tym roku prawie 50 uczniów szkoły zaprezentowało swoje talenty i zainteresowania. 
   Pokazy trwały ponad 2 godziny lekcyjne, wszyscy mogli lepiej poznać uczniów dzięki tym pokazom, a ten dzień to prawdziwe święto zdolności i umiejętności - skomentowała Pani dyrektor Anna Rogala. Samorząd Uczniowski uznał wszystkie programy za bardzo ciekawe. Wszyscy uczniowie otrzymali  pamiątkowe dyplomy i coś słodkiego.
   Wszystkim odważnym uczniom gratulujemy występów i życzymy aby swoje talenty rozwijali nadal.

LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO KLASY I

DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTEJ KINGI W ŻEGOCINIE

NA ROK SZKOLNY 2025/2026

1.    ADAMCZYK FILIP

2.    BUBULA WOJCIECH

3.    GRABIASZ WIKTORIA

4.    JĘDRZEJEK  MIŁOSZ

5.    KASIŃSKA  MAJA

6.    KUKLA  KAMILA

7.    KUSKA  RITA

8.    PĄCZEK MAGDALENA

9.    PŁAWECKI MIKOŁAJ

10. PŁAWECKA ZUZANNA

11. PTASZEK  AGATA

12. STACHOWICZ  MARTYNA

13. ZBYROWSKA MAŁGORZATA

14. ZIMIRSKI  PATRYK

15. BOCHENEK  WIKTORIA

16. BUKOWIEC MAJA

17. DUDZIC LENA

18. DZIEDZIC NATAN

19. FURTAK ANNA

20. KĘPA  ŁUKASZ

21. KUKLA  MAGDALENA

22. KUSKA  JAKUB

23. MECH TYMOTEUSZ

24. PTASZEK KAROL

25. HALOTA NATALIA

26. KUDŁACZ GABRIEL

27. STOKŁOSA BORYS

Copyright © 2025 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.