Powrót na górę
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.
życzy
Dyrektor, Grono Pedagogiczne
i Uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Świętej Kingi w Żegocinie
Wielkanoc ‘2025
W kwietniu 2025 r. przypada 85 rocznica Zbrodni Katyńskiej – zbrodni posiadającej znamiona ludobójstwa dokonanej przez Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich na co najmniej 21 768 obywatelach Polski. Osiemdziesiąt dwa lata temu funkcjonariusze NKWD w Charkowie, Kalininie, Katyniu, Kijowie i Mińsku strzałem w tył głowy zamordowali jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W kwietniu też przypada 15 rocznica Katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, do której doszło w sobotę, 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Aby uczcić te dwie ważne rocznice młodzież z klas 8 ab naszej szkoły pod kierunkiem Pań; Zofii Rogala, Marty Piech, Renaty Król – Nowak i pani Anny Maurer – Pasionek przygotowała przejmująca akademię, pełna faktów historycznych, wierszy i pieśni. Wykorzystano też fragment filmu „ Katyń”. Wszyscy zebrani uczniowie klas 4-8 w skupieniu i ciszy uczestniczyli w tym przejmującym wydarzeniu.
W ramach szkolnego projektu edukacyjnego pod hasłem: „Pierwsza pomoc”, który jest realizowany od 2019r., i programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” Fundacja WOŚP, w naszej szkole ponownie odbyły się zajęcia dla uczniów klas 1-3, które przeprowadziła Pani Kinga Banat- nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Lekcje miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Były to doskonałe zajęcia na których dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Zajęcia obejmowały następujące zagadnienia: bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego, sprawdzanie przytomności, wzywanie pomocy, ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej, resuscytacja krążeniowo- oddechowa, tamowanie krwotoków, pomoc osobom przy zadławieniu, omdleniu, zasłabnięciu, skaleczeniu i stłuczeniu. Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne, które nasza szkoła otrzymała od Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: fantomy do nauki resuscytacji, podręczniki, tekturowe telefony komórkowe, filmy instruktażowe. W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Im więcej uczniów znających zasady udzielania pierwszej pomocy, tym możemy się czuć bezpieczniej. Na zakończenie szkolenia Pani Agata Bulanda- pielęgniarka szkolna, przekazała dzieciom ważne informacje dotyczące skaleczeń, oparzeń słonecznych, a także ochrony przed kleszczami i ukąszeniami owadów.
Bardzo fajnym sposobem na utrwalanie z dziećmi wiedzy z zakresu udzielenia pierwszej pomocy było odgrywanie różnych tematycznych scenek. Była to doskonała lekcja- połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.
Zapraszam do oglądnięcia galerii zdjęć i filmiku.