Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

Zbrodnia katyńska – minęło 75 lat - to zbrodnia komunistyczna..Rozstrzelano wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych  i pewno nigdy nie zostanie.

Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku (zwana katastrofą smoleńską) – katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku  (5 lat temu) o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką   Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie  kto wie, czy kiedykolwiek dowiemy się prawdy o tym strasznym wydarzeniu.

O tych  tragicznych  wydarzeniach mówiono dzisiaj w  czasie  uroczystej  akademii poswieconej obydwu rocznicom. Były fakty historyczne, były wiersze i piosenki. Były fragmenty filmów : „Katyń” i „Las katyński”. Były wspomnienia sprzed 5 laty i lista  patriotów  polskich, którzy zginęli w katastrofie. Były łzy…Akademię  przygotowała  Pani  Bożena  Banaś z uczniami klasy IV i Samorząd Uczniowski.

Musimy  pamiętać o tych wielkich patriotach, którzy zginęli 75 lat temu i tych, którzy zginęli  lecąc samolotem, aby  oddać im cześć i dać świadectwo  prawdzie! Cześć ich pamięci!!! – powiedziała  na  zakończenie akademii pani dyrektor.
W  południe  delegacja  młodzieży wraz z Panią  dyrektor  złożyła  znicze i kwiaty przy pomniku w  Żegocinie.

Copyright © 2024 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.