Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

W niedzielę 2 czerwca 2024r. nasze uczennice z klasy startowały w Krakowie w Małopolskich zawodach w gimnastyce artystycznej SGA Kraków. W grupie rocznik 2015, Liliana Rosiek zajęła I miejsce (żółty strój), a Dominika Groń – III miejsce (szafirowy strój) Natomiast w grupie rocznik 2017, Aleksandra Szymbara zajęła III miejsce, a w grupie rocznik 2014 III miejsce przypadło dla Maji Furtak z klasy IIIB. Trenerką dziewcząt jest Pani Dominika  Dyrdał. Gratulujemy sukcesu!!!

Dla wielu osób gimnastyka artystyczna jawi się jako wymagający sport, który polega na wykonywaniu skomplikowanych figur. Nie da się ukryć, że jest w tym sporo prawdy, ale to coś więcej niż wysiłek fizyczny i z całą pewnością nie należy jej mylić z akrobatyką sportową, która przez wielu była lubiana w szkole. Na czym dokładnie polega ten taneczno-akrobatyczny sport, który jest marzeniem wielu małych dziewczynek?

Nowoczesna gimnastyka polega na wykonywaniu programów tanecznych oraz akrobatycznych w towarzystwie muzyki, przy użyciu różnych przyborów, takich jak: wstążki, obręcze, maczugi i oczywiście piłki. Warto ją uprawiać, ponieważ pozytywnie wpływa na psychikę i części ciała. Wśród młodszych zawodników, ten rodzaj gimnastyki uprawia się również bez sprzętu.  Gimnastykę można zacząć w młodym wieku (juniorki — nawet od siódmego roku życia), oczywiście starsze osoby (nazywane seniorkami) także mogą spróbować swoich sił. Zawody odbywają się w grupach — wówczas sportowcy dobierani są pod kątem wieku (do 6 zawodniczek) lub indywidualnie. Najmłodsza grupa to klasa młodzieżowa (dzieci do lat 9), potem są młodziki (dzieci do lat 10) następnie juniorzy (do lat 12), a na końcu juniorzy klasa I (do lat 15) oraz seniorzy klasa M (w tej grupie startują zawodniczki, które ukończyły 16 lat). Gimnastyczki prezentują taneczno-akrobatyczne umiejętności na specjalnym polu, którego boki wynoszą czasami powyżej 13 m. Całość oceniania jest przez kilka komisji, które dokładnie analizują technikę, kombinację ruchu ciała oraz walory artystyczne przedstawionych występów. Oceniane jest również wykorzystanie specjalnych przyrządów oraz poczucie rytmu. Istotna jest także estetyczny styl poszczególnych ewolucji. Komisja sędziowska przyznaje punkty za układ (rytmika, balansowanie, skoki, obroty, opanowanie przyrządów) oraz wykonanie, w którym istotne są technika oraz muzykalność zawodniczek.

Występ Liliany i Dominiki będziemy mogli zobaczyć w czasie pikniku „Święto Rodziny”  16 czerwca 2024r. Może zachęci to inne dziewczęta do uprawiania tej ciekawej dyscypliny sportu.

Copyright © 2024 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.