Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

 Wiosną 1940 roku w kilku miejscach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Stało się to na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP (bolszewików) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za "wrogów władzy sowieckiej" i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. Przez pięćdziesiąt lat (1940-1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Jednak 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to "jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu". Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych i pewno nigdy nie zostanie. 
   10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem (Rosja) zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka, liczni przedstawiciele Parlamentu z wszystkich ugrupowań, szefowie najważniejszych instytucji rządowych, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych WP, kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa różnych wyznań. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 
   W tym roku przypada 77  rocznica zbrodni katyńskiej oraz 7  rocznica katastrofy smoleńskiej. Wśród ofiar zamordowanych w 1940 roku w Katyniu i Twerze byli dwaj mieszkańcy Żegociny: por. Jan Waligóra i policjant - asp. Władysław Imiołek. Ich pamięci poświęcono Dęby Katyński posadzone w pobliżu Pomnika Ofiar II Wojny Światowej, a co roku przed Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej w Żegocinie, w którym wmurowana została ziemia sprowadzona z pól Katynia i Smoleńska, odbywają się rocznicowe uroczystości, upamiętniające ofiary. O rocznicach tragicznych wydarzeń nie zapominają także społeczności szkolne, które organizują okolicznościowe apele lub akademie. Tak też było w naszej  szkole. Uczniowie klasy VI oraz  Zespół  wokalny przygotowali  pod kierunkiem nauczycieli: Dariusza  Badyli, Anny  Pajor, Anny  Maurer- Pasionek i Eweliny  Mrugała  przepiękną akademię  upamiętniającą te dwie  ważne  rocznice.  „Polaków, którzy  zginęli  zarówno  w 1940r. jak i w 2010 nazywamy  bohaterami, bowiem  poświęcili swoje  życie dla Ojczyzny, pamiętajmy o tym” – powiedziała dyrektor  szkoły.

Copyright © 2019 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.