Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

   Marcin Janik „Yeti” – geograf, podróżnik i miłośnik gór; urodzony w Gorlicach w 1977 r., obecnie zamieszkały w Nowym Sączu; ukończył geografię na UJ w 2004 r., ale poznawaniem świata fascynuje się od dzieciństwa. „Moją przygodę z podróżowaniem rozpocząłem we wczesnej młodości od wędrówek po Beskidzie Niskim, gdzie spotkałem się z wtedy egzotyczną dla mnie kulturą Łemków.
   Następnie przyszedł czas na inne pasma beskidzkie i tatrzańskie granie, później swoje kroki skierowałem na połoniny Karpat ukraińskich i rumuńskich, i wciąż dalej i dalej…
   Tak mówi o sobie:"Zafascynowany ogromnymi przestrzeniami i najwyższymi górami świata, skierował  swoje kroki w stronę wnętrza Azji. Pierwszą daleką podróż odbył  w roku 2006  wraz z grupką znajomych nad jezioro Bajkał i do Mongolii. W następnych latach wraz z żoną przemierzył  wielkie przestrzenie Azji Środkowej i Chin, gdzie wędrował  po wymarzonych wcześniej potężnych górach Kaukazu, Tienszanu, Pamiru, Himalajów, Karakorum i Tybetu. Odwiedził też Etiopię, marokański Atlas, Andy peruwiańskie, wulkany Indonezji, a ostatnio mało znane góry al-Hadżar w Omanie.
    Górskim „włóczęgom” poświęca prawie każdą wolną chwilę. Oprócz egzotycznych wyjazdów szczególnie ceni  sobie wędrówki po ukochanych Karpatach, które przemierza o każdej porze roku pieszo, rowerem i na nartach. W przerwach między  podróżami chętnie dzieli  się swoimi wrażeniami prowadząc liczne prelekcje i pokazy podróżnicze. 8 maja 2017 roku gościł w naszej szkole i opowiadał o Indonezji.
   Siedemnaście tysięcy wysp rozmieszczonych na przestrzeni pięciu tysięcy kilometrów zamieszkują setki tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Ćwierć miliarda ludności tego kraju, należącej do zupełnie różnych grup etniczno – kulturowych, używa kilkuset różnych języków i narzeczy. Każda wyspa ma swój odrębny, niepowtarzalny charakter. W krajobrazie wielkich, jak i małych wysp dominują wyniosłe stożki wulkaniczne, często z malowniczą smużką dymu, porośnięte wspaniałą tropikalną roślinnością, wśród której żyją niesamowite zwierzęta. Wyspy otaczają rafy koralowe, wśród których pływają miliony bajecznie kolorowych ryb. „Niestety, w tym „tropikalnym raju” coraz bardziej wyraźny jest destrukcyjny wpływ współczesnej cywilizacji. Ogromne przeludnienie powoduje zagładę unikatowej przyrody, lasy tropikalne znikają w szybkim tempie ustępując miejsca uprawom palmy olejowej, postępuje zanieczyszczenie środowiska, kraj tonie w śmieciach, a natężenie ruchu i hałas w przeludnionych metropoliach są dla nas nie do zaakceptowania. Miejsca turystyczne ulegają postępującej komercjalizacji, ceny wzrastają lawinowo, a wszechobecne oszustwa i agresywna nachalność tubylców powodują, że podróżowanie po Indonezji staje się „drogą przez mękę” tak mówił do uczniów podróżnik.

Copyright © 2024 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.