Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

  30 września 2022r. w Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Mieszkańcy naszej Gminy z pasją”. Gościem klas VII ab i VIII był Pan Tadeusz  Olszewski zaproszony przez bibliotekarza szkolnego – Panią Annę Maurer - Pasionek.
  Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Rogala która powitała gościa oraz w skrócie przedstawiła Jego dokonania, mówiąc: „Pan Tadeusz Olszewski był nauczycielem naszej szkoły ( 1978-1985), nauczycielem i dyrektor Szkoły Podstawowej w Kierlikówce ( 1985-1999) oraz Gimnazjum w Trzcianie ( 1999-2012).
   Główne zainteresowania gościa to historia lokalna, fotografia, turystyka. Jest członkiem wielu organizacji,  min. SRGiWP w Żegocinie i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Redaktor gazet lokalnych: Ziemia Bocheńska( 1996-2018), Merkuriusz Wiśnicki ( 1995-2000), współpracownik: Gazety Krakowskiej, Naszej Gminy, Głosu Bocheńskiego, Tygodnika Bocheńskiego, Gazety Łapanowskiej, Echa Gminy Trzciana i innych. Autor serwisów internetowych: Gminy Żegocina, Gminy Trzciana, Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy, Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bochni ( 2001-2021) i innych. Współautor książek: „ Anna Łękawa – Celem moim radość dawać” ( 2011), „ Kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Bocheńskiej” (2009), „ Ochotnicy Ziemi Bocheńskiej (2006), „ Mieszkańcy południowej Bocheńszczyzny w walce o niepodległość Polski w XIX i XX wieku” (2018), Kronika Gminy Żegocina (od 2015r. ), „ Pamiętnik Babci Teofili” (2013). Samodzielnie opracował dwa tytuły: „Łąkta Dolna dawniej i dziś” ( 2021) oraz „ Żegociński Słownik Biograficzny ( do teraz – Zeszyty nr 1-4)”.
   Po powitaniu głos zabrał Pan Tadeusz Olszewski. Uczniowie  słuchali z ogromnym skupieniem wspomnień gościa z czasów Jego dzieciństwa, młodości, pracy zawodowej i  zajęć w czasie trwania emerytury. Zadawali pytania dotyczące redagowanych przez Niego książek. Słuchali z zapartym tchem historycznych informacji o Żegocinie i jej mieszkańcach dawniej i dziś. Na zakończenie uczniowie podziękowali za ciekawe spotkanie i zaprosili na kolejne.

Copyright © 2024 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.