Powrót na górę
W dniu 11.09.2023r. klasy IIIa oraz IIIb wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Lipnicy Murowanej. Trasę rozpoczęliśmy od zdobycia Wzgórza Paprotna, które jest jednym z najwyższych wzniesień Pogórza Wiśnickiego – 436 m n.p.m. na którym znajdują się Kamienie Brodzińskiego. Już w 1938 roku został w tym miejscu utworzony rezerwat przyrody. Obecnie skałki objęte są ochroną w postaci pomnika przyrody nieożywionej. Swoją nazwę otrzymały na cześć Kazimierza Brodzińskiego – poety, historyka, publicysty i profesora Uniwersytetu Warszawskiego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. „Kamienie” od najmłodszych lat były celem jego wędrówek. W późniejszych okresie niejednokrotnie tu przychodził pisać swoje utwory, ukazujące m.in. piękno przyrody. Dzieci zapoznały się z historią tego urokliwego rezerwatu przyrody.
Następnie udaliśmy się do centrum Lipnicy Murowanej na spotkanie z Panią przewodnik, która oprowadziła nas po trzech kościółkach znajdujących się w owej miejscowości. Jako pierwszy zwiedziliśmy Kościół Świętego Szymona, poznaliśmy postać Świętego Szymona, a także historię i piękną architekturę tego kościoła.
Następnie udaliśmy się do kościoła Świętego Andrzeja Apostoła, największego i najstarszego z lipnickich kościołów. Wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego kościół zachował do dziś swoją gotycką bryłę, mimo licznych przebudów. Jego wnętrze kryje cenne skarby – przede wszystkim figurę Pięknej Madonny z Dzieciątkiem, pochodzącą z około 1370 roku, która wg tradycji była darem Kazimierza Wielkiego.
Jako ostatni zwiedziliśmy kościół Świętego Leonarda, który jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych świątyń w Polsce. Jej powstanie określa się na wiek XV. Wnętrze kościoła zdobi piękna polichromia, pochodząca z różnych okresów – od gotyku po barok. W 2003 roku kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Na koniec odwiedziliśmy Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Z wielką radością przywitała nas Siostra Barbara, która opowiedziała nam bardzo piękną historię owej placówki, a także pokazała zachowane pamiątki rodziny Ledóchowskich. Na pożegnanie, każdy z uczestników wycieczki mógł wpisać się do księgi podziękowań.
Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy lodami, które orzeźwiły nas w ten upalny, słoneczny dzień. Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.