Powrót na górę
Rośnie czas jaki młodzież spędza w sieci! Badania „Nastolatki 3.0” wskazują, że młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu online.
Obecne badanie wykazało, że jest to średnio 5 godzin i 36 minut dziennie.
W 2014 roku były to 3 godziny i 40 minut, a w roku 2020 - 4 godziny i 50 minut.
W badaniu zwrócono szczególną uwagę na obecność nastolatków w mediach społecznościowych i towarzyszące jej problemy społeczne.
16,2% nastolatków deklaruje, że nie jest w stanie wytrzymać bez mediów społecznościowych dłużej niż godzinę. Co czwarty badany (25,6%) zadeklarował trudności z myśleniem o czymś innym niż platformy społecznościowe.
Coraz młodsze dzieci spędzają czas przyklejone do tabletu, smartfona, komputera czy telewizora. Dokładniej: w Polsce ponad 40% maluchów do drugiego roku życia korzysta z urządzeń ekranowych. Możemy otwarcie mówić o pokoleniu „świecących dzieci” (od blasku monitorów odbijających się na ich twarzach)
Raport prezentuje także deklaracje rodziców badanych nastolatków, co pozwala na skonfrontowanie rzeczywistych praktyk nastolatków z przekonaniami czy wyobrażeniami ich rodziców. Badania wskazują, że rodzice często nie są świadomi z czym stykają się ich dzieci w Internecie.
Niemal 40% nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci, co czwarty (25%) deklaruje, że był ośmieszany i/lub poniżany. Jednocześnie niemal60% rodziców twierdzi, że ich dzieci nie doświadczyły przemocy online. Większość nastolatków deklaruje, że rodzice nie ustalają z nimi żadnych zasad korzystania z Internetu, a jednocześnie niemal 60% rodziców deklaruje, że takie zasady ustala.
Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii: (Podobne zalecenia ma Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
Negatywne skutki używania smartfonów:
Ludzie poniżej 20 r.ż.:
Europa: 30% – 50%
Chiny: 80% (smartfony w szkole są zakazane)
Korea Południowa: >90%
Gdzie szukać pomocy?
Przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP działa pierwszy w Polsce telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.
Infolinia 801889880 czynna codziennie od 17.00 do 22.00 https://uzaleznieniabehawioralne.pl/
Analiza ankiety „Bezpieczny internet” – klasy II-III-> zobacz
Analiza ankiety „Bezpieczny internet” – klasy 4-8-> zobacz
Mieczysław Jaskułowski - psycholog