Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
-

-

 16 czerwca 2017 roku, w 18. rocznicę kanonizacji swojej Patronki Świętej Kingi społeczność żegocińskiej podstawówki obchodzi Święto Szkoły. W tym roku trochę wcześniej, bo 13 czerwca 2017 r.  uczniowie, nauczyciele i pracownicy ustawili się w korowód, który prowadziła Święta Kinga (Magdalena  Kaszuba) z orszakiem i sztandar szkoły od szkoły do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 9.00 w czasie Mszy św. celebrowanej przez ks. Marcina Łazarza dziękowano za opiekę Patronki w czasie całego roku szkolnego nad uczniami, nauczycielami, pracownikami i rodzicami. 
   W czasie Mszy Św. zabrzmiały piękne pieśni ku czci św. Kingi wykonane przez zespół wokalny prowadzony przez Panią Annę Maurer - Pasionek, a czytania, psalmy i modlitwę powszechną poprowadzili uczniowie klasy VI. Ks. Marcin w kazaniu przypomniał zebranym ważniejsze fakty historyczne z życia patronki i wskazał na konieczność naśladowania Św. Kingi, która jest postacią ponadczasową. Po Mszy św. wszyscy wrócili do szkoły, aby nauką i pracą  uczcić swoja patronkę.
Następnego dnia 14 czerwca 2017 r. wszyscy  wsiedli do autokarów i pojechali do Sandomierza, gdzie przez cały dzień zwiedzali to piękne miasto związane z życiem Św. Kingi.  Uczniowie zwiedzali Ratusz, podziemia ratusza, Bramę Opatowską, zbrojownię, wąwóz, Katedrę, kościół św. Jakuba, Świat Ojca  Mateusza, rynek. Odbyli także rejs statkiem  „Syrenka” po Wiśle.  Założeniem świąt szkoły jest  bowiem poznawanie miejsc związanych z życiem Patronki. 

   Trzy lata temu cała szkoła była w Starym Sączu, gdzie znajdują się relikwie Świętej, dwa lata temu w Kopalni Soli w Bochni, rok temu w Kopalni Soli w Wieliczce, a za rok udadzą się w Pieniny, gdzie Św. Kinga przebywała jakiś czas i posiadała zamek z pięknym ogrodem różanym. 
   Wszyscy uczestnicy wrócili z wyprawy bardzo zadowoleni, gdyż Sandomierz to piękne  miasto.

Copyright © 2019 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.