Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Zajęcia zwieszone od 16 marca do 25 marca

-

19 listopada /we wtorek/ 2019 r. uczniowie klas I, II, III Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę, aby zdobyć kolejny szczyt Beskidu Wyspowego. Wzniesienie Jastrząbka znajduje się w miejscowości Kamionka Mała i jest w grzbiecie pomiędzy dolinami potoków Rozdzielec i Kamionka i jest w tym samym grzbiecie najwyższa. Część stoków jest pokryta drzewami, natomiast na dole są pola oraz budynki miejscowości Kamionka Mała.
 W okresie I wojny światowej tereny Jastrząbki zostały zajęte przez wojska rosyjskie, następnie po zaciętych walkach Jastrząbka została zdobyta przez wojska austriackie. Na samym wzniesieniu zginęło wielu żołnierzy, gdzie zostali tymczasowo pochowani. W 1915 r. Austriacy wybudowali cmentarz, na którym pochowano razem 260 żołnierzy (austriackich, niemieckich oraz rosyjskich). Cmentarz ten znajduje się na szczycie Jastrząbki.
Po wyjściu z autobusu szkolnego, którym dotarliśmy do Kamionki Małej udaliśmy się pieszo wąską drogą na sam szczyt. Po drodze podziwialiśmy szeroką panoramę widokową i robiliśmy wiele ciekawych zdjęć. Podczas wspinaczki towarzyszyła nam piękna i słoneczna pogoda.

Dzięki uprzejmości pana Zygmunta Książki mogliśmy w ciszy i zadumie obejrzeć cmentarz oraz kaplicę, która jest głównym jego elementem. Delegacje klasowe zaświeciły znicze. Następnie po krótkim odpoczynku wszyscy pieszo, wąską, asfaltową drogą udaliśmy się w stronę naszego szkolnego autobusu.
 Wszyscy szczęśliwi i dotlenieni wróciliśmy do szkoły.

Copyright © 2020 www.pspzegocina.pl Rights Reserved.