Powrót na górę
5 grudnia 2024r. Święty Mikołaj odwiedził Uczniów, Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły. To było niezapomniane spotkanie i przeżycie zwłaszcza dla młodszych uczniów. Święty Mikołaj Biskup to Patron parafii Żegocina. Święty Mikołaj to też ulubiony święty dzieci. Nie zapomniał On o nikim. Wszyscy otrzymali drobne prezenty. Uczniowie mogli zrobić sobie z Mikołajem zdjęcie lub otrzymać autograf. W podziękowaniu za wizytę Świętego zaśpiewali piosenkę:
”Każde dziecko może żyć tak jak Mikołaj,
jeśli Pana Boga kocha ile zdoła,
gdy tym co posiada podzielić się umie,
gdy chętnie pożycza i drugich rozumie”.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego spotkania.
Pod koniec października 2024 r. został ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Dzieci Świętemu Mikołajowi”, czyli pracę związaną z postacią Świętego Mikołaja – portret w formie płaskiej lub postać Mikołaja w formie przestrzennej.
Na konkurs wpłynęły 76 prac płaskich z kl. I – IV i 10 prac przestrzennych z klas II, IIIa, IVb, V i VIb. Wyróżnione zostały wszystkie prace przestrzenne oraz 66 w formie płaskiej.
Uczniowie wykonywali prace w formie płaskiej różnymi technikami m. in.: farbami, kredkami ołówkowymi, wydzieranką, kredkami pastelowymi, techniką mieszaną.
Prace w formie przestrzennej też były wykonane z różnych, ciekawych materiałów.
Najpiękniejsze prace – prace wyróżnione zostały pokazane na wystawce w Kościele Parafialnym w Żegocinie podczas parafialnego odpustu a wykonali je w formie przestrzennej z kl. II: Małgorzata Adamczyk, Antoni Satoła i Emilia Tarkowska; z kl. III a Milan Bilski; z kl. IV b Zuzanna Mrugała i Dawid Kędra; z kl. V: Kornelia Bilska, Jakub Bubula i Maria Goczol; z kl. VI b Anna Grabiasz.
W formie płaskiej z kl. I a: Wiktor Juszczyk, Dominik Kozak, Szymon Kupiec, Szymon Łyszczarz, Róża Matras, Lena Nowak, Maciej Odroniec, Maja Odroniec, Natalia Pączek, Paweł Szabla, Łucja Tyndel, Julia Winnicka; z kl. I b: Mikołaj Dudek, Karol Dudzic, Jagoda Goczol, Julia Jachimczak, Ksawery Kot, Anna Kowal, Aleksandra Szymbara, Milena Wolak, Filip Zaworotiuk, Julia Zelek; z kl. II: Natalia Kanownik, Olaf Michura, Luiza Pączek, Zuzanna Piwowarczyk, Helena Siekacz, Eliza Widła, Zofia Zbyrowska; z kl. III a: Martyna Pączek, Michał Zbyrowski, Grzegorz Szymbara, Antonina Janiczek, Martyna Wolak, Karina Kępa, Joanna Kuska, Zuzanna Dudziak, Adam Grabiasz, Zuzanna Duś, Szymon Grabiasz, Tomasz Kępa, Szymon Kędra, Dominika Groń, Dominik Odroniec, Malwina Gołąb, Lena Stachowicz, Liliana Rosiek, z kl. III b: Ewelina Dudzic, Igor Kaczmarczyk, Emilia Kaczmarczyk, Bartłomiej Kukla, Łukasz Dudzic, Norbert Pączek, Wiktor Kowal, Dawid Dziedzic, Tymon Dziedzic, Magdalena Kępa, Jan Ogiela, Maksymilian Piaskowy, Maksymilian Staszak z kl. IV a: Kornelia Siekacz, Maria Zbyrowska, Paulina Stach, z kl. IV b: Alicja Burczak, Natalia Burczak, Jan Wolak.
28 listopada 2024 roku w Galerii Wiejskiej mieszczącej się w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie odbyło się podsumowanie pleneru malarskiego „Jesienne krajobrazy”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej przy współpracy Zespołu Szkół w Żegocinie.
W plenerze wzięli udział uczniowie i ich opiekunowi ze wszystkich szkół naszej Gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Bereta z kl. VII, Julia Rosiek z kl. VI a, Aleksandra Mroczek z kl. VI a, Joanna Zbyrowska z kl. VI a, Natalia Zelek z kl. VI a, Rita Dziedzic z kl. VI b, Agata Kozak z kl. VI b, Natalia Matras z kl. VI b, Magdalena Stach z kl. VI b.
Zadanie uczniów polegało na wykonaniu dowolną techniką plastyczną jesiennego krajobrazu. W związku z tym wymienieni wyżej uczniowie razem z opiekunem grupy Panią Anną Maurer-Pasionek na początku października wybrali się w Żegocinie na „Dzioły”, skąd malowali wybrany przez siebie fragment krajobrazu Żegociny.
Uczestnicy wykonując prace wykorzystywali różne techniki malarskie. Malowali farbami, kredkami, pisakami, szkicowali ołówkiem.
Efekty ich pracy można było podziwiać na wystawie poplenerowej. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymała Agata Kozak z kl. VI b.
25 października i 2 grudnia 2024 r. w naszej szkole pod kierunkiem Pani Urszuli Mistarz odbyły się kolejne warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie kl. IV a i b, V oraz VI a i b pracowali z gliną. Warsztaty składały się z dwóch części. Na pierwszej części, która była w październiku uczniowie kl. IV a i b wykonywali z gliny choinki oraz ozdabiali je glinianymi elementami. Natomiast uczniowie kl. V oraz VI a i b pracowali nad glinianymi domkami oraz smokami. 2 grudnia odbyła się druga część warsztatów, w trakcie której dzieci malowały w dowolny sposób wykonane przez siebie prace plastyczne.
W trakcie warsztatów uczniowie doświadczali faktury i odczuć jakie daje im zabawa gliną. Sprawdzali strukturę gliny i jej kolor, czuli zapach i śmiali się z dźwięków, jakie wydaje kiedy jest mokra. Mogli ją ugniatać, ściskać, skręcać i wałkować, rozwijając przy okazji sprawność dużej i małej motoryki. Mogli także zauważyć jak niepozorny kawałek gliny nabiera kształtu tylko pod wpływem ich dłoni. Po zakończeniu pierwszej części warsztatów prace przewożone były do pracowni i przygotowywane do wypału. Po naturalnym suszeniu w temperaturze pokojowej, wypalane były w piecu elektrycznym, przez około 30 godzin, w temperaturze przekraczającej 1000 stopni C.
Po wypaleniu wszystkie prace wróciły do szkoły, a proces twórczy zakończyło malowanie dzieł farbami akrylowymi przeznaczonymi do ceramiki. Wszyscy uczniowie pracowali z zapałem i sprawiało im to wiele frajdy, co możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Uczennica Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Żegocinie Zuzanna Wojdak jest uzdolnioną pianistką, występującą od kilku lat na arenie krajowej i europejskiej.
W bieżącym roku szkolnym zagrała dwa duże koncerty. Pierwszy z nich miał miejsce w dniu 10 października 2024 r. w Filharmonii Krakowskiej. Zuzanna wraz z orkiestrą Filharmonii zagrała na fortepianie koncert Music-Ars Amanda pod dyrygenturą Norberta Twórczyńskiego. Występ młodej pianistki wzbudził entuzjazm słuchaczy. Miałam przyjemność i zaszczyt zasiąść wśród gości na widowni i podziwiać wielki talent naszej uczennicy. Kolejny koncert zagrała 15 listopada w Hamburgu na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego.
Zuzanna uczestniczy również w wielu konkursach pianistycznych. W zeszłym roku pisaliśmy m.in. o jej wielkim sukcesie na międzynarodowym konkursie Madrid International Piano Competition w Hiszpanii. W tym roku szkolnym uczestniczyła w dwóch konkursach:
W dniach 4 – 8 listopada 2024r. brała udział w XVII edycji Konkursu Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego gdzie zdobyła I miejsce. W dniach 20 – 23 listopada 2024r. wzięła udział w XXXII Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu. W tym konkursie również zajęła pierwsze miejsce, a jedną z nagród będzie jej koncert w Chorwacji 25 maja 2025r.
Serdecznie gratulujemy Zuzannie tych wielkich osiągnięć i życzymy dalszych artystycznych sukcesów.
Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z występów, dyplomy oraz link do folderu Filharmonii Krakowskiej zapowiadającego koncert Zuzanny. Przypominamy, że na stronie gminnej można posłuchać jej madryckiego występu. Zachęcamy wszystkich do spędzenia kilkudziesięciu minut z wielką sztuką w wykonaniu naszej uczennicy.
Zuzanna, jesteśmy z Ciebie dumni.
https://filharmoniakrakow.pl/public/program/musica-ars-amanda-40-4-2-2
https://zegocina.pl/pierwsze-miejsce-zuzanny-wojdak-w-miedzynarodowym-
Konkurs Recytatorski„ Pierścień Świętej Kingi”. W konkursie wystąpiło 28 uczniów z klas I – VIII. Komisja szkolnego Konkursu Recytatorskiego w składzie: Małgorzata Bury, Siostra Barbara Białas, Anna Maurer – Pasionek miała trudny wybór. Po wysłuchaniu 28 recytacji następujący uczniowie zdobyli pierścień Świętej Kingi:
Kategoria kl. I – III
1. Karina Kępa klasa III a– I miejsce
2. Malwina Gołąb klasa III a – II miejsce
3. Łucja Jachymczak klasa II– II miejsce
4. Eliza Widła klasa II – II miejsce
5. Helena Siekacz klasa II – III miejsce
Kategoria kl. IV – VIII
1. Amelia Śmiłek klasa V – I miejsce
2. Natalia Wrona klasa V – II miejsce
3. Emilia Kępa klasa VIII b – II miejsce
4. Joanna Zbyrowska klasa VI a – II miejsce
5. Natalia Bereta klasa VII – III miejsce.
Wszyscy uczestnicy konkursu byli dobrze przygotowani, toteż otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs prowadziła uczennica klasy VI b: Natalia Matras.
Nagrody książkowe, dyplomy i pierścienie sponsorowali: dyrektor szkoły i Rada Rodziców. Laureatom zaszczytnych miejsc gratulujemy! Wszystkim uczniom zaangażowanym w konkurs serdecznie dziękujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.
W dniach 26-27 listopada 2024r. klasy 3a i 3b naszej szkoły uczestniczyły w Andrzejkowych zajęciach w CKSiT w Żegocinie. Już o godz. 18.00 dzieci zebrały się w Centrum Kultury. O 18.30 zaczęła się prawdziwa zabawa. Najpierw przez godzinę trwały andrzejkowe wróżby, potem zabawa z balonami. O 20.00 kolacja, a po niej wspólne oglądanie filmu pt. „O psie, który jeździł koleją” (to lektura w klasie trzeciej). Po filmie wieczorna toaleta i spanie w śpiworach na karimatach do 7.00 rano. Potem sprzątanie, poranna toaleta, śniadanie i zajęcia w grupach z edukacji polonistycznej, min. warsztaty z pieczenia, lukrowania i pakowania pierników, które prowadziła Pani Ewa Adamczyk. Około 11.00 powrót do szkoły, obiad i świetlica. Zabawa była połączona z nauką. Było super!
Dziękujemy Pani dyrektor CKSiT w Żegocinie i rodzicom za umożliwienie przeprowadzenia tego typu zajęć oraz Paniom wychowawczyniom za opiekę.
Po co segregujemy śmieci?
Kto odbiera z terenu naszej Gminy odpady?
Segregacja odpadów to ważny element recyklingu i niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki. Efektywna segregacja odpadów niesie za sobą wiele zalet, należą do nich m.in.:
• ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska,
• mniej odpadów na składowiskach to mniejsze koszty dla społeczeństwa i środowiska,
• lepiej wysegregowane odpady to lepszy surowiec do recyklingu, w efekcie zmniejszamy zużycie surowców naturalnych,
• poprawa warunków do życia dla ludzi, roślin i zwierząt.
22 listopada 2024r. klasy I –III naszej szkoły wysłuchały prelekcji na temat segregowania odpadów i organizacji pracy w Firmie Traszkan, która dba o odbiór odpadów z terenu naszej Gminy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawych informacji. Miały dużo pytań i ciekawych spostrzeżeń.
Dziękujemy firmie Traszkan za pouczający wykład, zabawę i drobne upominki.
Rada Rodziców przy naszej szkole we współpracy z CKSiT w Żegocinie zaprosiła na Andrzejki Kino Mobilne z Brzeska: uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Wszyscy uczniowie z klas 1-8 zgromadzili się we środę 20 listopada w sali gimnastycznej z karimatami, kocykami, poduszkami, by wspólnie oglądać film.
Przy wejściu otrzymali popcorn i napoje przygotowane przez rodziców i rozpoczęło się oglądanie. Samorząd Uczniowski przygotował też ciekawe wróżby oraz foto-budkę.
Film trwał ponad 110 minut. Uczestnicy pokazu z zainteresowaniem oddawali się filmowej uczcie. Po zakończeniu seansu wszyscy udali się do domów.
Uczniowie serdecznie dziękuję za zorganizowanie tej ciekawej imprezy rodzicom oraz nauczycielom za opiekę w czasie seansu.
Program Mały Mistrz 2024 jest kontynuacją zadania realizowanego przez Szkolny Związek Sportowy w latach 2014-2015. Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Żegocinie brała udział w poprzedniej edycji i bierze udział w bieżącym roku szkolnym – wszystkie klasy 1-3. W ramach tego programu nauczyciele odbyli specjalne szkolenia, a szkoła otrzymała sprzęt sportowy do realizacji zajęć wychowania fizycznego w klasach młodszych (każda klasa jedną paczkę) o łącznej wartości 5800,00 zł. Program jest realizowany od września do końca grudnia 2024. Działanie programu wtedy i teraz jest możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Realizatorem programu jest Szkolny Związek Sportowy i szkoły podstawowe z całej Polski, które wyrażą chęć uczestnictwa w nim. Program Mały Mistrz jest dedykowany dla uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego. Głównymi założeniami programu są:
Dziękujemy wszystkim nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego naszej szkoły za podjęcie się realizacji tego programu i zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej.
ZAWODY W GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ ANGELS SNOW CUP 2024
9.11.2024 Bielsko – Biała
W dniach 9-10 listopada 2024r. w Bielsku – Białej odbył się Ogólnopolski Turniej w gimnastyce artystycznej Angels Snow Cup 2024, w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły. Dziewczynki na co dzień trenują w FKS TALENT GIMNSTYKA. W sobotę 9.11.2024r. wzięły udział w swoich drugich profesjonalnych zawodach, w których zdobyły kolejne doświadczenie i medale.
Kategoria 2017 i młodsze-pierwszy krok: 3 miejsce - Aleksandra Szymbara kl. I.
Kategoria 2015 pierwszy krok: 1 miejsce - Dominika Groń kl. III a.
Kategoria 2014 pierwszy krok: 2 miejsce – Maja Furtak klasa IV b.
Kategoria 2015 C light układ z obręczą: 10 miejsce – Liliana Rosiek kl. III a.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodniczkom oraz ich Rodzicom wspaniałego sukcesu! . Ich talent i ciężka praca zasługują na podziw! Życzymy zwycięstw oraz dalszych wyróżnień na wybranej przez nich sportowej drodze! Jesteśmy dumni, że mamy tak zdolne dziewczęta. Jeszcze raz Gratulujemy!!!
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji ŚNIADANIE DAJE MOC, pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka.
Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły zapoznali się z 12 zasadami zdrowego żywienia opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Ciekawe informacje o zdrowym żywieniu przekazała Pani pielęgniarka szkolna Agata Bulanda. Nowo nabyta wiedza została wcielona w życie, przy wspólnym przygotowywaniu zdrowego śniadania w szkole, w tegorocznym dniu zdrowego jedzenia, czyli 8 listopada 2024 r. Mamy nadzieję, że ta wiedza dotycząca zdrowego jedzenia, jak również praktyczne jej zastosowanie przełoży się na wykształcenie w dzieciach zdrowych nawyków żywieniowych, co w przyszłości bezpośrednio przełoży się na jakość i długość ich życia. Śniadanie naprawdę daje nam moc jest pierwszym posiłkiem dającym naszemu organizmowi zastrzyk energii po przebudzeniu, pomaga nam więc dobrze ten dzień zacząć. Dziecko po zjedzeniu zdrowego śniadania ma zarówno siłę jak i ochotę na poznawanie świata. W szkole nie czuje głodu, więc nie ma ochoty na słodycze stanowiące jedynie "puste kalorie" (działające na dziecko jak paliwo rakietowe na nieprzystosowany silnik) a dające poczucie sytości tylko na chwilę. Zdrowe, naturalne jedzenie, w przeciwieństwie do jedzenia przetworzonego zapewnia wiele niezbędnych składników odżywczych, koniecznych dla zdrowego rozwoju i wzrostu dzieci, a ponadto daje uczucie sytości na dłużej, dodatkowo chroniąc przed rozwojem nadwagi. Mając na uwadze, jak istotny wpływ ma prawidłowa dieta na funkcjonowanie dziecka w szkole, nauczyciele będą wspierać Państwa starania o zapewnienie dzieciom pożywnego śniadania zachęcając do zdrowego jedzenia. Razem, na pewno uda nam się zadbać, aby dzieci były zdrowe, radosne i szczęśliwe.
Zdrowa dieta, wraz z nawet umiarkowaną aktywnością fizyczną przyczyniają się do zapobiegania tzw. zespołowi metabolicznemu, czyli chorobom cywilizacyjnym takim jak:
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować te ciekawe zajęcia.
Dnia 6 listopada 2024 roku uczniowie klas szóstych wzięli udział w programie edukacyjno-obronnym ,,Edukacja z wojskiem” Edycja II. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, ratownictwa medycznego, systemu alarmowania, łączności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenie było prowadzone przez żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie- starszego szeregowego specjalistę -Pawła Rośka.
Na szkoleniu dowiedzieliśmy się, m.in.: jak radzić sobie w sytuacjach zagrażających życiu, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, jak bezpiecznie ewakuować się z niebezpiecznego miejsca. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia każdego żołnierza. Każdy mógł zobaczyć, co znajduje się w plecaku zawodowego żołnierza. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali certyfikat uczestnictwa.
Szkolenie było bardzo interesujące. Mamy nadzieję, że przekazane informacje na stałe zostaną w naszej pamięci i przydadzą się nam na przyszłość.