Powrót na górę
W czwartek 27 marca w godzinach popołudniowych uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z opiekunami wybrali się do kopalni soli w Bochni aby spędzić tam noc. Celem wycieczki było poznanie kopalni, spędzenie czasu w niecodziennym otoczeniu, skorzystanie ze zdrowego mikroklimatu, a także integracja grupy szkolnej.
Wspaniałą przygodę w kopalni rozpoczęliśmy od zjechania w dół szybem górniczym Campi. Zjazd windą na głębokość 212 zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni w grupach wraz z panią przewodnik i panem przewodnikiem, którzy w bardzo ciekawy sposób przybliżali uczniom historię i dzieje kopalni. Niezwykłym doświadczeniem była ekspozycja multimedialna, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie, która rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. W kaplicy św. Kingi uczniowie usłyszeli słynną legendę o niezwykłym wianie węgierskiej królewny i jej pierścieniu.
Po zwiedzeniu kopalni był czas na kolację, gry sportowe oraz dyskotekę. O godzinie 24.00 zapanowała cisza nocna, która trwała do godziny 6.30 rano. Po śniadaniu, pełni wrażeń i ciekawych wspomnień wyjechaliśmy windą na powierzchnię i autobusem wróciliśmy do szkoły w Żegocinie.
Szkoła to nie tylko nauka, ale i wspólny wypoczynek. Klasa 3a wraz z opiekunami gościła 26 marca w kinie „Za Rogiem” na filmie „Piotruś Królik”. Wizyta była nagrodą za pracę przy organizacji klasowego słodkiego czwartku. Dzieci same zdecydowały o odwiedzinach żegocińskiego kina oraz o tytule filmu. Bawiły się znakomicie. Nie zabrakło też w czasie seansu popcornu.
W tym roku szkolnym, Konkurs Pięknego Czytania odbył się w dwóch terminach i grupach wiekowych. 18 marca uczestniczyli w nim uczniowie kl. IV – VIII. Byli to: Igor Jurczyk z kl. IV a, Jakub Dudziak, Filip Jędrzejek, Amelia Śmiłek, Bartosz Odroniec, Natalia Wrona z kl. V; Julia Rosiek, Zuzanna Winnicka, Natalia Zelek, Emilia Mroczek, Joanna Zbyrowska z kl. VI a, Magdalena Stach z kl. VI b; Bartosz Juszczyk z kl. VII; Emilia Kępa, Zuzanna Lipnicka, Klara Grygierczyk z kl. VIII b.
20 marca grupę uczniów kl. I - III reprezentowali uczniowie: Paweł Szabla, Marcel Surma, Mikołaj Surma, Szymon Łyszczarz, Wiktor Juszczyk z kl. I a; z kl. I b: Julia Zelek i Anna Kowal; z kl. II: Helena Siekacz, Łucja Jachymczak; z kl. III a: Dominik Odroniec, Martyna Wolak, Karina Kępa oraz z kl. III b: Dawid Dziedzic, Emilia Kaczmarczyk, Bartłomiej Kukla, Norbert Pączek.
Zadaniem uczniów było przeczytanie z odpowiednią dykcją i intonacją fragmentu tekstu pisanego prozą, który zawierał opis narratora oraz dialog przynajmniej dwóch osób i nie mógł przekraczać więcej niż 3 minuty.
Komisja w składzie Panie: Bożena Banaś i Anna Maurer – Pasionek przyznała następujące miejsca:
W kategorii kl. I – III:
Karina Kępa z kl. III a oraz Łucja Jachymczak z kl. II – I miejsce
Paweł Szabla z kl. I a oraz Szymon Łyszczarz z kl. I a - II miejsce
Anna Kowal z kl. I b oraz Dawid Dziedzic z kl. III b – III miejsce
W kategorii kl. IV – VIII
I miejsca nie przyznano
Zuzanna Winnicka z kl. VI a oraz Joanna Zbyrowska z kl. VI a
II miejsce
Natalia Wrona z kl. V i Natalia Zelek z kl. VI a – III miejsce
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki, słodycze, a zwycięscy drobne nagrody.
ROZKŁAD DOWOZU I ODWOZU UCZNIÓW
„REKOLEKCJE WIEKOPOSTNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŻEGOCINIE, SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BYTOMSKU I SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ROZDZIELU
w dniu 11.04.2025r. na trasie Żegocina – Bełdno- Bytomsko – Rozdziele – Żegocina ROK SZKOLNY 2024/2025
11.04.2025r. / piątek/
Dowóz do Kościoła Św. Mikołaja w Żegocinie
7.30 – dowóz z Rajbrotu i Bytomska (Zespół Szkół)
7.40 – dowóz z Bełdna (Zespół Szkół)
7.45 - spowiedź
8.00 – Msza św. (Zespół Szkół)
9.00 – dowóz uczniów z Bełdna
9.15 – dowóz uczniów z Rozdziela kl. V-VIII
9.25 – dowóz uczniów z Bytomska kl. V-VIII
9.35 – dowóz uczniów z Bytomska kl. I – IV
9.45 – dowóz uczniów z Rozdziela kl. I - IV
9.15 – spowiedź
10.00 – Msza św.
11.00 - Droga Krzyżowa
11.30– odwóz – uczniowie z Bełdna
11.40 – odwóz uczniowie kl. V- VIII z SP w Rozdzielu
11.50 – odwóz uczniowie kl. V-VIII z SP w Bytomsku
12.00 – odwóz uczniów kl. I-IV SP w Bytomsku
12.10- odwóz uczniów klas I – IV z SP w Rozdzielu
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żegocinie (z Żegociny) przychodzą do kościoła:
SZKOLNE REKOLEKCJE
WIELKOPOSTNE
ŻEGOCINA, 09.04 -11.04.2025
WE WSZYSTKICH SZKOŁACH LEKCJE ODBYWAJĄ SIĘ NORMALNIE!
UCZNIOWIE WYCHODZĄ NA KATECHEZY DO WYZNACZONYCH POMIESZCZEŃ.
ŚRODA 09.04.2025
08.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W ROZDZIELU
09.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W BYTOMSKU
10.00 - SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL I – IV ( AULA ),
11.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL V –VIII ( AULA),
12.00 – ZESPÓŁ SZKOŁ W ŻEGOCINIE (AULA),
CZWARTEK 10.04.2025
08.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W ROZDZIELU
09.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W BYTOMSKU
10.00 -SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL I – IV ( AULA ),
11.00 – SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻEGOCINIE KL V –VIII ( AULA),
12.00 – ZESPÓŁ SZKOŁ W ŻEGOCINIE (AULA),
PIĄTEK 11.04.2025 (KOŚCIÓŁ PARAFIALNY) - NIE MA LEKCJI W SZKOŁACH!
7.45 – SPOWIEDŹ – ZESPÓŁ SZKÓŁ
8.00 – MSZA ŚWIĘTA – ZESPÓŁ SZKÓŁ
9.15 – SPOWIEDŹ- SZKOŁY PODSTAWOWE (w kolejności przywozu)
10.00 – MSZA ŚWIĘTA
11.00 – DROGA KRZYŻOWA
11.30 ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI
"Marzanno, Marzanno, ty zimowa Panno
Dziś Cię utopimy, bo nie chcemy zimy".
W piątek 21 marca dzieci z naszej świetlicy szkolnej świętowały nadejście wiosny. Dla każdego dziecka jest to bardzo wyczekiwane wydarzenie. Dzień rozpoczął się od rozmów o nowej porze roku oraz od wesołych zabaw przy muzyce. Uśmiechnięci uczniowie wyruszyli na spacer w okolicy naszej szkoły, gdzie pożegnali zimę wraz z Marzanną. Dodatkowo dzieci próbowały odstraszyć zimę, śpiewając głośno piosenki o wiośnie. I tak kolorowy, ale już wiosenny, uśmiechnięty pochód mógł wrócić do szkoły. Cieszymy się, że w taki sposób mogły dzieci w pełni przywitać wiosnę, która obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość.
Od jedenastu już lat nasza szkoła organizuje gminny turniej sportowy dla drużyn złożonych z uczniów klas I - III wszystkich szkół gminnych. Turniej zawsze jest organizowany w pierwszy dzień wiosny, lub dzień bliski temu terminowi. Za każdym razem Wiesław Wolak - nauczyciel wychowania fizycznego w tej szkole, wymyśla i przygotowuje różne konkurencje, mające na celu upowszechnienie kultury fizycznej, popularyzację gier i zabaw, umożliwienie poprzez gry i zabawy pełnego zaangażowania się zespołu we współzawodnictwie sportowym.
Tegoroczny turniej, organizowany pod hasłem "Witaj wiosno na sportowo", odbył się w sali gimnastycznej żegocińskiej szkoły w dniu 21 marca. Zgromadził pięć zespołów (dwa z Łąkty Górnej, po jednej z Bytomska, Rozdziela i Żegociny), a każdy składał się z 6 zawodników i 2 rezerwowych. Pana Wójta Gminy Wojciecha Wronę oraz młodych zawodników i ich opiekunów powitała najpierw Anna Rogala - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żegocinie. Następnie Pan Wójt dokonał otwarcia imprezy. Potem sędzia główny Wiesław Wolak przeprowadził losowanie kolejności startów i zaczęło się! Było głośno i emocjonująco. Każda drużyna miała swoich kibiców, którzy dopingowali okrzykami i przygotowali nawet małe transparenty z hasłami. Wyróżniały się transparenty z Łąkty Górnej duże i kolorowe. Od samego początku drużyna żegocińskiej szkoły dominowała. Ich nazwy nie zawsze oddawały zadania, które jak najszybciej i jak najdokładniej musieli wykonać młodzi sportowcy. Autor scenariusza imprezy nazwał je następująco: "Zanieś - przynieś”, "Sadzenie ziemniaków", "Slalom z piłką koszykową”, "Sztafeta z dwoma szarfami”, "Żywy pachołek”, "Skoki zawrotne przez ławeczkę”, "Sztafeta wahadłowa”, "Skoki z miejsca dodawane”, "Tor przeszkód”, "Skoki na skakance”, "Rzuty piłką lekarską” i "Pierścień”. Dominowały biegi, ale zawodnicy musieli też rzucać i skakać oraz robić przewroty. Czynili to z wielkim zaangażowaniem.
Po trzech godzinach zaciętej rywalizacji drużyny ponownie ustawiły się na zbiórce. Wiesław Wolak ogłaszał wyniki, a Pan Wójt Gminy Żegocina - Wojciech Wrona, wręczał kapitanom wszystkich drużyn puchary, dyplomy, a Pani dyrektora Anna Rogala - upominki – woreczki gimnastyczne i piłki. Specjalne podziękowania otrzymali także opiekunowie drużyn oraz sędziowie. Wójt Wojciech Wrona podziękował organizatorom i uczestnikom turnieju, wyrażając radość z zorganizowania kolejnej edycji turnieju. W tym roku kolejność drużyn ukształtowała się następująco: I miejsce - SP Żegocina I, II miejsce - SP Rozdziele, III miejsce - SP Łąkta Górna gr. 2, IV miejsce – SP Bytomsko, V - SP Łąkta Górna gr. 1. Wszystkim drużynom gratulujemy! Bo w tym sportowym powitaniu wiosny chodzi przede wszystkim o świetną zabawę i zdrowie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2011 roku ogłosiło dzień 21 marca - Dniem Talentów. Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Żegocinie, która należy do Szkół Odkrywców Talentów obchodziła już po raz trzynasty to święto, tym razem we środę 19 marca 2025 r.
O godzinie 9.00 po pierwszej lekcji społeczność szkolna zgromadziła się w szkolnej auli. Cała imprezę prowadziła konferansjerka z Samorządu Uczniowskiego: Emilia Kępa. Samorząd Uczniowski powołał komisję oceniającą występy w składzie: Martyna Tyndel, Zuzanna Lipnicka, Jakub Maurera i Kanownik Michał. Sprzętem szkolnym zajęła się Milena Chmielowska.
Uczniowie indywidualnie lub w grupach prezentowali swoje talenty. Były to prezentacje prac plastycznych, gra na instrumentach, taniec, pokaz gimnastyki, sztuczki magiczne, składanki z papieru, taniec, czytanie na czas. Dzieci i młodzież dzięki prezentacjom mogły pokazać swoje wszechstronne umiejętności. Czas upłynął w miłej atmosferze. Wszyscy bawili się znakomicie. Uczniowie bardzo lubią prezentować swoje talenty. W tym roku prawie 50 uczniów szkoły zaprezentowało swoje talenty i zainteresowania.
Pokazy trwały ponad 2 godziny lekcyjne, wszyscy mogli lepiej poznać uczniów dzięki tym pokazom, a ten dzień to prawdziwe święto zdolności i umiejętności - skomentowała Pani dyrektor Anna Rogala. Samorząd Uczniowski uznał wszystkie programy za bardzo ciekawe. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i coś słodkiego.
Wszystkim odważnym uczniom gratulujemy występów i życzymy aby swoje talenty rozwijali nadal.
LISTA DZIECI PRZYJĘTYCH DO KLASY I
DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTEJ KINGI W ŻEGOCINIE
NA ROK SZKOLNY 2025/2026
1. ADAMCZYK FILIP
2. BUBULA WOJCIECH
3. GRABIASZ WIKTORIA
4. JĘDRZEJEK MIŁOSZ
5. KASIŃSKA MAJA
6. KUKLA KAMILA
7. KUSKA RITA
8. PĄCZEK MAGDALENA
9. PŁAWECKI MIKOŁAJ
10. PŁAWECKA ZUZANNA
11. PTASZEK AGATA
12. STACHOWICZ MARTYNA
13. ZBYROWSKA MAŁGORZATA
14. ZIMIRSKI PATRYK
15. BOCHENEK WIKTORIA
16. BUKOWIEC MAJA
17. DUDZIC LENA
18. DZIEDZIC NATAN
19. FURTAK ANNA
20. KĘPA ŁUKASZ
21. KUKLA MAGDALENA
22. KUSKA JAKUB
23. MECH TYMOTEUSZ
24. PTASZEK KAROL
25. HALOTA NATALIA
26. KUDŁACZ GABRIEL
27. STOKŁOSA BORYS
W dniach 07.03.2025r. – 09.03. 2025r. w naszej szkole gościliśmy delegację z Liceum im. Myrona Zaryckiego w Nowym Selo – Obwód Tarnopolski – Ukraina. W delegacji uczestniczyli : Nataliia Lypka – dyrektor Liceum im. Myrona Zaryckiego, Oksana Sherstii – wicedyrektor oraz przedstawiciel młodzieży -Taras Sherstii – uczeń klasy 11. Delegacja przybyła w celu nawiązania współpracy.Celem współpracy będzie:
- rozwój przyjaznych stosunków miedzy uczniami i nauczycielami obu krajów,
- wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i wychowania,
- realizacja wspólnych inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i społecznych,
- wspieranie dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia.
Na początek będą to kontakty głównie online.
-„Mamy nadzieję w przyszłości na organizację wizyt wymiennych uczniów i nauczycieli, organizowanie obozów językowych i kulturalnych, szkoleń, seminariów, realizację wspólnych projektów w dziedzinie nauki, kultury, ekologii – stwierdziła dyrektor szkoły Pani Anna Rogala.
Goście mieli okazję: zwiedzić żegocińskie szkoły, obejrzeć z zewnątrz szkoły w Gminie Żegocina, wymienić informacje na temat oświaty w obu krajach. Bardzo podobał im się Zamek w Wiśniczu Nowym i jego zbiory. Podziwiali także piękno krajobrazu z wieży widokowej na Górze Kamionna. Wieczorne spacery po centrum Żegociny oraz na „Skałki” dostarczyły delegacji wiele wrażeń.
Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu wizyty.
W dniu 07 marca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w niezapomnianej lekcji astronomii, a to wszystko dzięki wizycie Mobilnego Planetarium. Prowadzący zajęcia w rewelacyjny sposób przekazał wiedzę dostosowaną do wieku poszczególnych grup. Pod ogromną kopułą namiotu, przy wykorzystaniu technik multimedialnych oraz audiowizualnych nasi uczniowie podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd oraz przyswajali wiedzę o kosmosie. Mogli podziwiać bezkres kosmosu, wraz z meteorytami, czarnymi dziurami oraz kometami. Zajęciom towarzyszyły pokazy eksponatów oraz sprzętu astronomicznego. Dzieci mogły same doświadczyć m.in. jak poruszają się ciała niebieskie w kosmosie. Wszyscy uczestnicy pokazów byli zachwyceni i z większym zainteresowaniem oraz świadomością będą obserwować wieczorami rozgwieżdżone niebo.
26-27 kwietnia odbędzie się 6-sta akcja charytatywna Gramy dla 6. W tym roku zbierane będą fundusze na rehabilitację 6 dzieci, w tym dwójki z naszej gminy.
W związku z tym organizatorzy Stowarzyszenie OdNowa Żegocina potrzebują Waszej pomocy i proszą o:
Pozostałe informacje na plakacie.
W tym roku akcja charytatywna odbywała się pod hasłem: "PODARUJ DZIECIOM CIEPŁY POSIŁEK". Głównym projektem jest pomoc dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej. Misjonarze mają pod opieką 866 dzieci, które wymagają dożywienia. Dzieci uczęszczają do szkół i posiłki wydawane są w szkołach. Wszystkie szkoły są płatne, misjonarze również opłacają dzieciom czesne. Koszt czesnego (od 0,77 zł do 2,24 zł dziennie/dziecko) zależy od wieku dziecka i klasy. Średnio - utrzymanie jednego dziecka w szkole (czesne, wyprawka, mundurek) i opłacenie mu 1 posiłku to koszt 1,60 zł dziennie.
W naszej szkole akcja trwała od 26 do 28 lutego 2025r. Dzięki ofiarności uczniów udało się zebrać 800 zł, które zostały wpłacone na konto kapucyńskiej fundacji. Akcję prowadziły wolontariuszki z klasy VII.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszego dzieła pomocy!
Harmonogram godzin dostępności nauczycieli 2024/2025 do pobrania